Pielgrzymka Maturzystów na Jasną Górę

1.04.2012 21:59

31 marca 2012 roku młodzież klas maturalnych z ZSP nr 2 RCKUiP im. Tadeusza Kościuszki w Łowiczu roku uczestniczyła w Pielgrzymce Maturzystów Diecezji Łowickiej. Do Częstochowy pojechali abiturienci ze wszystkich blichowskich klas czwartych. Wśród prawie 4 tys. uczniów klas maturalnych z 62 szkół znalazło się 99 ze szkoły na Blichu.

Tegoroczne hasło Pielgrzymki brzmiało: „Kościół Naszym domem”. Ks. dr Wojciech Osial z Wydziału Duszpastersko – Katechetycznego Kurii Łowickiej powitał pielgrzymów przy I Stacji Drogi Krzyżowej. Po nabożeństwie uczniowie z Blichu uczestniczyli w Konferencji, pt.: „Wiara w życiu młodego człowieka”, podczas której prelekcję wygłosił ks. dr Jarosław Babiński z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Prelegent w swej wypowiedzi poruszył kwestię braku granic i niewłaściwego sposobu wykorzystywania elementów religijnych w życiu społecznym, co przyczynia się  do wykrzywienia obrazu Kocioła, tworzenia Jego mylnego, mało wyrazistego wizerunku. Nic dziwnego, że młodzi ludzie tak rzadko spotykają się w kościele, skoro w środkach masowego przekazu obraz Kościoła przedstawiany jest w prymitywny i raczej mało zachęcający do kultywowania wiary sposób.

Po Konferencji odbyła się Msza Święta w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, której przewodniczył J.E. Ks. Bp Andrzej Franciszek Dziuba. Po Eucharystii był czas na modlitwę osobistą i własne refleksje. Elementem kończącym Pielgrzymkę w Częstochowie był Akt Zawierzenia maturzystów Matce Bożej, gdzie wzruszającym momentem dla wielu zgromadzonych było odśpiewanie pieśni „Czarna Madonno”. Niejednej osobie zakręciła się   w oku łza. Jedna z uczennic powiedziała, że ma głęboką nadzieję, że powróci do Częstochowy w takim samym składzie, aby podziękować Matce Bożej za pomyślnie zdaną maturę.

Opiekunami byli: p. Emilia Adamowicz, p. Piotr Sumiński, p. Grzegorz Słoma oraz klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu: kl. Tomasz Stępniak, kl. Dominik Napora, kl. Michał Szkupiński oraz kl. Rafał Nawrocki.

Klaudia Żmudzińska