Misyjna Olimpiada Znajomości Afryki

2.04.2012 22:02

Dwoje uczniów z Zespołu Szkół Ponagimnazjalnych nr 2 RCKUiP  im. Tadeusza Kościuszki w Łowiczu brało, po raz pierwszy w historii szkoły, udział w Misyjnej Olimpiadzie Znajomości Afryki.

W tym roku była to już X edycja. Szkołę blichowską w II etapie reprezentowali: Ilona Boczek z kl. 2 Technikum Turystyki Wiejskiej oraz Mateusz Zimny z kl. 2 Technikum Mechanizacji Rolnictwa. 2 kwietnia 2012 roku zostały podane przez Organizatora wyniki II etapu. Finał okręgowy składał się z dwóch części: testu składającego się z 42 pytań oraz pytania problemowego dotyczącego w tym roku pielgrzymki Jana Pawła II do Tanzanii 1 – 5 września 1990 r. Warto nadmienić, że w czasie przygotowań do tego etapu Olimpiady Ilona i Mateusz musieli przebrnąć przez encykliki papieża Jana Pawła II, literaturę geograficzną i historyczną dotyczącą Afryki oraz przez różne czasopisma misyjne.

Do III etapu –  finału żadne z nich się nie zakwalifikowało, ale jak sami przyznali jest to dla nich coś nowego i traktują swój udział w tegorocznej MOZA jako zachętę do startu w przyszłym roku. Z województwa łódzkiego w II etapie tej Olimpiady startowało 23 uczniów. Do finału dostały się tylko dwie osoby: z Tomaszowa Mazowieckiego i Piotrkowa Trybunalskiego.

Ilonę i Mateusza  przygotowywał p. Piotr Sumiński oraz ks. Grzegorz Słomiński.

Organizatorem Olimpiady jest Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (Wydział Teologiczny).  Jej celem  jest promocja kontynentu afrykańskiego, przy zwróceniu szczególnej uwagi na działalność naszych rodaków – bogactwo pracy polskich misjonarzy i misjonarek, ambasadorów naszego kraju oraz ludzi, wśród których żyją. Ponadto uczestnictwo w konkursie integruje uczniów z ideą wychowania w duchu tolerancji, szacunku dla drugiego człowieka bez względu na jego pochodzenie oraz uczy wrażliwości, otwartości na inne narody i kultury.

Piotr Sumiński