Europea na Blichu

16.04.2012 11:11

W dniach 12-13 kwietnia 2012 w ZSP nr 2 RCKUiP  im. Tadeusza Kościuszki w Łowiczu odbyła się konferencja Dyrektorów Szkół zrzeszonych w Stowarzyszeniu Edukacji Rolniczej i Leśnej  EUROPEA Polska.W konferencji udział wzięli również zaproszeni goście: Zofia Stypińska - Dyrektor Departamentu Doradztwa Oświaty Rolniczej i Nauki w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Marek Rudziński doradca Krajowego Centrum Edukacji Rolniczej w Brwinowie.

W dniu 12.04.2012 odbyło się posiedzenie zarządu  oraz walne zebranie członków stowarzyszenia. Uczestnicy konferencji zaprezentowali również projekty prowadzone przez stowarzyszenie EUROPEA. Powołana została także grupa sterująca projektem partnerskim Leonardo da Vinci.

W drugim dniu konferencji uczestnicy podsumowali udział Stowarzyszenia Europea Polska w prezydencji Polski w Unii Europejskiej. Wiesława Gąsiorowska przedstawiła sprawozdanie z General Assambly EUROPEA International w Pułtusku, które odbyło się w dniach 20 – 24. 09.2011.  Spotkaniu w Pułtusku towarzyszył szereg interesujących imprez, między innymi Kongres Edukacji Rolniczej i Leśnej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013.  Dyskutowano  na nim na temat wspierania przedsiębiorczości wśród uczniów, rozwoju edukacji na obszarach wiejskich oraz kształtowaniu postaw prośrodowiskowych.

Ireneusz Wesołowski przypomniał wydarzenia z Mistrzostw w Architekturze Krajobrazu w Zespole Szkół w Tucholi, a Mariusz Szewczyk przedstawił prezentację z Mistrzostw Mechanizacji Rolnictwa w Zespole Szkół w Łowiczu. Wszyscy przemawiający podkreślali wspaniałą atmosferę panującą w czasie tych spotkań. Były one nie tylko okazją do wymiany cennych doświadczeń, ale również zawierania nowych kontaktów. Jak wspomniała Wiesława Gąsiorowska mieliśmy możliwość promowania własnych regionów i produktów lokalnych.

Zofia Stypińska - Dyrektor Departamentu Doradztwa Oświaty Rolniczej i Nauki w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi podziękowała prezes Wiesławie Gąsiorowskiej za pracę włożoną w organizację imprez. Podkreślała również rolę działalności Stowarzyszenia EUROPEA oraz jego wkład w rozwój kreatywności i innowacyjności w kształceniu w sektorze zielonym. Zofia Stypińska mówiła również o reformie kształcenia zawodowego, obawach nauczycieli z nią związanych i jednocześnie korzyściach, które niesie za sobą reforma.

Na koniec głos zabrał Marek Rudziński doradca Krajowego Centrum Edukacji Rolniczej w Brwinowie, który mówił o tworzeniu szkolnych planów nauczania i arkuszy organizacyjnych na rok szkolny 2012/2013.

Paulina Dróżdż