Lekcja muzealna

3.11.2020 10:12

Klasa III ucząca się na kierunku Technik Żywienia i Usług Gastronomicznych w dn. 02.11.2020 r. o godzinie 9.00 skorzystała z zaproszenia na ciekawe zajęcia on-line prowadzone przez Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Przypominam, że w ubiegłym roku Kółko żywienia działające w naszej szkole, było na takich zajęciach "na żywo". Z racji na obecne obostrzenia miło nam było wziąć udział w nowej formie szkolenia.

Młodzież skorzystała z zajęć warsztatowych na temat "Przy stole – o kulturze i historii". Prezentację poprowadzili dla nas: p. Adrian Ordakowski oraz p. Joanna Jaroć.

Podczas zajęć dowiedzieliśmy się, jakie zasady panowały przy stole za czasów króla Jana III i które z nich przetrwały do dziś. Dowiedzieliśmy się, które miejsce przy stole zająć, kiedy i jakimi sztućcami zacząć jeść. Wyjaśniono nam skąd się wzięło powiedzenie , „siedzieć na szarym końcu”. Poznaliśmy zastosowanie elementów nakrycia królewskiego stołu takie jak: miśniki, kudenat, sort-de-table. Ciekawostką były ozdobne naczynia zwane dragantami wykonane z cukru, które po zakończeniu uczty rzucano w stronę widowni, która mogła posmakować tego słodkiego już pokruszonego naczynia.

Więcej informacji o podobnych warsztatach na stronie muzeum: https://www.wilanow-palac.pl/lekcje_muzealne_online.html

Zdjęcie źródło: https://www.wilanow-palac.pl

 

Iwona Bogusiewicz-Kuś