Ziołowy Zakątek to świetny przykład agrobiznesu

21.06.2021 23:07

W czerwcu 2021 r. dla uczestników zadania „Przetwórstwo rolno-spożywcze z agroturystyką i elementami języka angielskiego” tj. uczniów technikum agrobiznesu i technikum żywienia i usług gastronomicznych z ZSP nr 2 CKZ w Łowiczu na Blichu zorganizowano atrakcyjny wyjazd edukacyjny.

Wycieczka została zrealizowana w ramach Projektu „Wyższe kompetencje to lepsza praca i płaca”.

Najpierw zwiedziliśmy „Ziołowy Zakątek” Angielczyk spółkę jawną w Korycinach - unikatowy w skali świata obiekt agroturystyczny położony w sercu najczystszego regionu Polski, Podlasia. Wyjątkowy jest też założony ponad 20 lat temu przez właścicieli sp. j. Podlaski Ogród Ziołowy, w którym zgromadzono rośliny wykorzystywane przez człowieka dawniej i obecnie w kuchni, lecznictwie, barwierstwie, budownictwie, tkactwie oraz w celach ochronnych i magii. Obecnie Ogród liczy około 1500 taksonów, w tym 85 gatunków objętych ścisłą i 13 częściową ustawową ochroną.

Dzięki uczestnictwu w warsztatach poznaliśmy różne rodzaje ziół, dowiedzieliśmy się, jak je suszyć oraz jakie mają zastosowania. Dowiedzieliśmy się, jak z ziół zrobić własną mieszankę przypraw przydatną w kuchni do doprawiania dań z mięs oraz sałatek. Pokazano nam, że zioła można wykorzystać również w kosmetyce oraz jak można zrobić pachnące mydło z płatków róż, nagietka i lawendy. Jeśli się tego uczyć, to tylko od najlepszych i wyjątkowych, czyli w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej funkcjonującym przy Podlaskim Ogrodzie Botanicznym, w którym specjaliści prowadzą zajęcia dla młodzieży i studentów. Po wykonaniu, według konkretnej receptury, własnych wyrobów mogliśmy zabrać je do domu.

Przygotowano dla nas regionalny obiad. Spróbowaliśmy dań, które u nas są mało popularne, a okazuje się, że są jednak bardzo smaczne.

Dzięki życzliwości właściciela i założyciela przedsiębiorstwa pana Mirosław Angielczyka umożliwiono nam zwiedzanie istniejącej od 1990 r. firmy „Dary Natury”. Poznaliśmy historię powstania tego miejsca. Ten świetnie działający biznes specjalizuje się w przetwórstwie ziół od 1990 r., zatrudnia obecnie 350 pracowników i jest znany w Europie. Zaprezentowano nam działanie produkcyjnych linii technologicznych, laboratorium, olejarni. A zaczęło się od 5-hektarowego gospodarstwa ze słabymi glebami...

Wieczorem był czas na odpoczynek przy ognisku. Przygotowano je dla nas w scenerii ogrodu, nad urokliwym stawem, wśród pięknych zabytkowych drewnianych domów charakterystycznych dla wsi podlaskiej i białoruskiej.

W Korycinach doświadczyliśmy atrakcji poszukiwanych przez tych wszystkich, którzy szukają wytchnienia od zgiełku miasta, a takich osób jest coraz więcej.

Elżbieta Wojtyna