„Kupujesz wycieczkę i stajesz się bogatszy”, więc Blich wybrał się na Podlasie

16.09.2021 19:55

Uczniowie z 3 klasy technikum agrobiznesu i technikum logistycznego właśnie wrócili z 3-dniowej wycieczki, podczas której dotknęli atrakcji tego terenu.

Na Podlasiu przenikają się cztery kultury i cztery religie, które warto poznać.

Supraśl to miasteczko charakterystyczne dla prawosławia. W Supraślu, po spacerze bulwarami, podziwiając przełom rzeki, uczestnicy wycieczki dotarli do średniowiecznego monastyru i muzeum ikon. Muzeum to dysponuje jedną z najbogatszych w Polsce kolekcją tychże. W regionalnej restauracji specjalizującej się w tradycyjnej kuchni podlaskiej posmakowali babki ziemniaczanej i kartaczy - co dla większości młodych ludzi było nowym doświadczeniem.

Nasza wycieczka dotarła także do Grabarki, w której znajduje się najważniejsze miejsce kultu religijnego wyznawców prawosławia - Grabarka Góra, gdzie uczniowie oglądali las krzyży wotywnych, przynoszonych tam po stromych schodach od 1710 r. po cudownym ocaleniu wiernych od epidemii cholery.

Uczestnicy tej podróży podążyli również polskim szlakiem tatarskim i odwiedzili meczet w Bohonikach. Tam o polskich Tatarach - muzułmanach, zwanych Lipkami, bytujących na tych ziemiach od XVII wieku opowiedziała im przedstawicielka tej kultury - zażywna starsza pani pełna ciepła i humoru. Uczniowie obejrzeli też największe w Polsce miejsce pochówku wyznawców islamu - mizar.

Kolejne miejsce, które odwiedzili związane było z kulturą żydowską - to Tykocin, gdzie mogli zobaczyć zabudowę charakterystyczną dla żydowskiego miasteczka oraz drugą co do wielkości i najstarszą po krakowskiej synagogę. Synagogę oraz elementy kultury żydowskiej zaprezentował miejscowy przewodnik. Opowiedział uczniom o pobliskim lesie, w którym podczas II wojny światowej zginęło 2500 wyznawców judaizmu, stanowiących połowę społeczności Tykocina, wywołując tym wzruszenie i łzy u niektórych członków wycieczki.

Województwo podlaskie kojarzy nam się z naturą i słusznie. Ma najwięcej terenów chronionych ze wszystkich województw w Polsce. 4 parki narodowe - Białowieski, Biebrzański, Wigierski oraz Narwiański, który odwiedzili nasi uczniowie. Park ten jest niewielki, ale niezwykle ciekawy. Najważniejszym walorem przyrodniczym tego parku jest unikatowy system rzeki Narwi, która płynie na tym obszarze wieloma łączącymi się i rozdzielającymi się korytami. Uczestnicy wycieczki mogli obejrzeć ten fragment parku, przemieszczając się kładkami połączonymi systemem mini promów, sami je zresztą obsługiwali prezentując krzepę fizyczną jak na Blich przystało. Przed spacerem uczniowie uczestniczyli w multimedialnym spektaklu prezentującym bogactwo przyrodnicze parku.

Podlaskie to także unikalna wiejska architektura, jej manifestacją jest to co uczniowie obejrzeli w Podlaskiej Krainie Otwartych Okiennic - liczne wiejskie drewniane domki wyróżniające się zdobionymi kolorową ornamentyką okiennicami, a we wsi Puchły przepiękna cerkiew w kolorze ciemnoniebieskim.

Uczniowie odwiedzili też stolicę Podlasia - Białystok, nazywany również podlaskim Wersalem, a to za sprawą Pałacu Branickich, który jest jedną z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich epoki saskiej w Polsce. Obejrzeli piękne tarasy przy rezydencji, a także rozświetlony nocą Rynek Kościuszki - wizytówkę miasta, gdzie znajdują tak bliskie uczniowskiemu sercu bistra, pizzerie i piękne kawiarniane ogródki.

Wycieczka została zorganizowana przez wychowawcę klasy 3 LAp - panią Elżbietę Wojtynę, natomiast opiekę sprawowały pani Anna Tomczak i pani Iwona Wiankowska.

Iwona Wiankowska