Jak zachowuje się i reaguje kierowca pod wpływem alkoholu lub narkotyków?

20.10.2021 13:54

Dnia 20.10 2021 r. gościliśmy w murach naszej szkoły przedstawicieli Wydziału Ruchu Drogowego Policji oraz Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Skierniewicach. Celem spotkania było „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym oraz przeciwdziałanie używaniu środków psychoaktywnych".

Zajęcia dla naszej młodzieży zorganizowała pedagog szkolna p. Anna Golędzinowska - Lebioda we współpracy z inicjatorką pomysłu p. Moniką Danych, a wzięli w nich udział uczniowie klas:

• 4 technikum informatycznego B,
  • 4 technikum logistycznego A oraz B,
  • 4 technikum mechanizacji rolnictwa,
  • 3 technikum logistycznego B po gimnazjum,
  • 3 technikum mechanizacji rolnictwa po podstawówce.

Dwugodzinne spotkanie składało się z prelekcji oraz części praktycznej. Pan asp. szt. Szymon Pytel,  z Wydział Ruchu Drogowego Wojewódzkiej Komendy Policji w Łodzi, omówił zmiany w przepisach ustawy Prawo o ruchu drogowym w 2021 roku, przedstawił liczne przykłady prawidłowego stosowania omówionych artykułów oraz zdarzenia, w których dochodzi do łamania prawa. Uczestnicy mieli okazję obejrzeć film prezentujący skutki wypadków drogowych spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców oraz film przybliżający zachowanie kierowców będących pod wpływem narkotyków.

Duże wrażenie zrobiło na młodzieży praktyczne sprawdzenie omawianych wcześniej reakcji kierujących. Pan Krzysztof Osóbka, przedstawiciel Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Skierniewicach,  umożliwił uczniom na placu manewrowym naszej szkoły prowadzenie pojazdu do nauki jazdy w alkogoglach oraz narkogoglach. Sam spacer okazał się już nie lada wyzwaniem. Młodzi kierowcy często nie uświadamiają sobie jakie skutki niosą ze sobą decyzje o prowadzeniu pojazdów pod wpływem środków odurzających. Mamy nadzieję, że dzisiejsze spotkanie będzie dla nich przestrogą.

Monika Danych