W dniu 27 października 2021 r. uczniowie klas I i II kształcących się w zawodzie technik programista uczestniczyli w wycieczce szkolnej.

29.10.2021 10:31

W pierwszej części młodzież wraz z opiekunami Panią Moniką Danych i Panem Damianem Malejką udali się do Bazyliki katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja w Łowiczu, gdzie pod okiem przewodnika Pani Marzeny Bajon zwiedzali muzeum diecezjalne. Korzystając z ostatnich tego roku dni sprzyjającej pogody, grupa pokonując kilkadziesiąt schodków stanęła na tarasie widokowym znajdującym się na szczycie wieży katedry, skąd miała okazję podziwiać jesienną panoramę Łowicza.

Drugim etapem była wizyta w Zakładzie Karnym w Łowiczu. Funkcjonariusze przeprowadzili lekcję, której podstawowymi celami była profilaktyka uzależnień i przedstawienie struktury oraz głównych zadań Służby Więziennej. Uczniowie poznali również specyfikację zakładu karnego. Duże wrażenie na wszystkich zrobiła weryfikacja tożsamości, szczegółowa kontrola osobista, stała obecność strażników i przytłaczające otoczenie krat. Podczas spotkania zaprezentowane zostały między innymi środki ochrony osobistej i środki przymusu bezpośredniego, których działanie uczniowie częściowo mogli poznać na własnej skórze. Szczególnie ważny element prelekcji to spotkanie z osadzonymi oddziału terapeutycznego, którzy opowiadali historie swojego życia związane z alkoholem, narkotykami oraz hazardem. Uczestnicy poznali kolejne etapy przebiegu uzależnienia, sposób postrzegania świata przez osoby uzależnione, wpływ na relacje z bliskimi osobami i zanik uczuć. Więźniowie przestrzegali młodzież przed pułapką uzależnień, udzielali cennych rad jak zachowywać się w przypadku, gdy w otoczeniu pojawiają się narkotyki.

 

Damian Malejka