„Blichowiaków” wielka grecka przygoda…

8.11.2021 11:23

W dniach od 17 do 29 października 2021 r., zdolna i ambitna młodzież z Zespołu Pieśni i Tańca „Blichowiacy”, uczestniczyła w projekcie unijnym – Ponadnarodowa Mobilność Uczniów „Integracja dwóch narodów poprzez taniec”, który obejmował dwunastodniowy pobyt w Grecji, w malowniczej miejscowości Paralia Panteleimonos. W ramach projektu uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 2 CKZ w Łowiczu, zapoznali się z grecką kulturę oraz jej historią.

Cała przygoda zaczęła się od porannego wyjazdu z Łowicza oraz przejazdu przez kilka państw, które młodzież mogła podziwiać z okien autokaru. Przed południem w dniu 18 października wszyscy uczniowie dotarli do Paralii, gdzie zostali zakwaterowani w pięknym hotelu „San Pantaleimon”- położonym zaledwie 200m od plaży. Warto dodać, że miejscowość jest wyjątkowa, gdyż z jednej strony można podziwiać Morze Egejskie, z drugiej zaś rozciąga się pasmo gór Olimpu. Pierwszy dzień pobytu to czas dla młodzieży na odpoczynek po długiej podróży oraz zapoznanie się z zasadami panującymi w hotelu, samym hotelem oraz jego okolicą.

Od drugiego dnia pobytu zaczęły się już zajęcia projektowe, a każda minuta zagospodarowana była w taki sposób, żeby jak najlepiej wykorzystać czas spędzony na greckiej ziemi. Młodzież miała możliwość zwiedzić piękne miasteczka min: Litochoro, Katerini, Saloniki, Platamonas czy położoną na zboczach gór wioskę - Stary Pantaleimon. Poza tym odwiedziła również wąwóz Enipeas, na którego końcu znajdują się źródła Afrodyty. Jedną z niezapomnianych wycieczek była wizyta w Meteorach - klasztorach położonych na szczytach gór. W czasie odwiedzin lokalnych greckich zakładów produkujących żywność, odbywały się degustacje greckich potraw, serów, herbat, miodów oraz innych tradycyjnych regionalnych przysmaków. W fabryce sera fety oraz tłoczni oliwy, oprócz degustacji, uczestnicy projektu mogli zakupić greckie produkty od lokalnych producentów.

Jedną z ciekawszych wypraw, która zostanie na długo w pamięci uczestników, był rejs na wyspę Skiathos, w czasie którego mogli podziwiać piękne i urokliwe wysepki położone po obu stronach trasy, a po dopłynięciu miejscową architekturę charakterystyczną dla budownictwa śródziemnomorskiego. Jedną z atrakcji wyspy jest lotnisko mające pas startowy o długości tylko 1,6 km. W drodze powrotnej statek przycumował przy słynnej plaży Koukounaries, na której młodzież mogła odpocząć i wykąpać się w ciepłym Morzu Egejskim.

Członkowie Zespołu Pieśni i Tańca w czasie pobytu, byli również gośćmi prywatnej szkoły Platon School w Katerini, w której pod okiem instruktorki tańca greckiego, uczyli się „Sirtaki” oraz wzięli udział w wykładach na temat historii Grecji, folkloru oraz tradycji. Podczas ostatniej wizyty w tej szkole, „Blichowiacy” zaprezentowali fragment programu – część suity łowickiej. Był to wyjątkowy występ, gdyż do tańca zaprosili również swoich rówieśników z Grecji.

W przedostatnim dniu pobytu delegacja ZPiT „Blichowiacy” wraz z opiekunami, spotkała się z władzami Katerinii, w celu zapoznania się ze strukturą władz tego miasta, a także bliższego poznania kultury regionu Pieria oraz oferty turystycznej i kulturalnej.

W ramach podziękowania za miłą, przyjazną atmosferę w czasie pobytu oraz profesjonalną obsługę, „Blichowiacy” wstąpili również w hotelu „San Panteleimon”. Występ dedykowany był dla wszystkich gości hotelowych, wśród których była młodzież z różnych stron Polski oraz z Węgier, a także dla właścicieli hotelu i jego obsługi.

Czas spędzony na Riwierze Olimpijskiej upłynął bardzo szybko i czas było wracać. Pozostały piękne wspomnienia, nowe znajomości, setki kolorowych zdjęć, które będą po latach przypominały wszystkim wielką grecką przygodę…

 

Piotr Słoma