Wycieczka do winiarni ,,Natale” i spotkanie z panią dietetyk Beatą Mońką

9.11.2021 16:54

Dnia 09.11.2021r. odwiedziliśmy winnicę ,,Natale” wraz z opiekunkami panią Iwoną Bogusiewicz-Kuś oraz Anną Kosmowską. Posłuchaliśmy ciekawej historii jak powstała winnica. Rocznie produkowanych jest około 4 tysięcy butelek. Znajdują się tam dwa gatunki francuskich winogron: Leon Millot i Kara, z których powstaje: wino typu szampańskiego, wino białe i czerwone półwytrawne.

Z wywiadu z właścicielką dowiedzieliśmy się, że prowadzenie winnicy sprawia im wielką przyjemność, stając się również pasją, która może być prowadzona z pokolenia na pokolenie. Winnice nie są zbyt często prowadzone w Polsce co skutkuje dużymi kosztami produkcji oraz brakiem łatwego dostępu do urządzeń produkcyjnych.

Winorośla nie są podlewane, aby mogły zakorzenić się głębiej co pozwala im przetrwać susze, a także są sadzone z południa na północ. Ciekawostką jest sadzenie róż w pobliżu plantacji w celu wykrycia choroby grzybowej mączniaka.

Następnie udaliśmy się na spotkanie z panią dietetyk Beatą Mońką w Starej Suchej. Podczas spotkania rozmawialiśmy o ważnej roli układu pokarmowego, głównie jelit, których stan wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Dowiedzieliśmy się, że fundamentem właściwego działania organizmu są: zdrowie fizyczne, psychiczne i duchowe. Mieliśmy możliwość przygotowania dietetycznych, wegańskich, a także bezglutenowych potraw takich jak: złote mleko z kurkumą, regenerujący, odżywczy i oczyszczający bulion z warzyw, rozgrzewający napar przeciwko grypie i przeziębieniu, krupnik jaglany, olej czosnkowo-ziołowy, pieczona marchewka z imbirem oraz kotlety z kaszy jaglanej i buraków.

Na koniec warsztatów usiedliśmy do wspólnego stołu i skosztowaliśmy przyrządzonych przez nas potraw, dania wyglądały apetycznie i wszystkim smakowały. Liczymy na dalszą współpracę z panią Beatą Mońką.

Członkowie Kółka Żywienia