W Festiwalu brały udział zespoły folklorystyczne z: Chile, Meksyku, Czech, Rosji, Portugalii, Bośni i Hercegowiny, Hiszpanii i Turcji. Polskę reprezentowały dwa zespoły: „Blichowiacy” z Łowicza i „Bazuny” z Żukowa. Gospodarze Festiwalu – Strzegomskie Centrum Kultury oraz Zespół Pieśni i Tańca „Kostrzanie” z Kostrzy, przyjęli wszystkie Zespoły z wielką serdecznością i olbrzymim rozmachem.
„Blichowiacy” podczas Festiwalu dali koncerty w czwartek i piątek, w ramach przeglądu zespołów, a w sobotę brali czynny udział w przepięknym Koncercie Galowym. Zaprezentowali oni I i III część suity łowickiej. Choreografię opracowała oraz przygotowała młodzież do występów, choreograf Zespołu, p. Katarzyna Korzeniewska - Killo. W niedzielę, podczas uroczystej Mszy świętej, w której brały udział zespoły występujące na Festiwalu, nasz zespół śpiewał dwie pieśni. Każdy występ Zespołu Pieśni i Tańca „Blichowiacy” (śpiew chóru, tańce, występy solo) spotykał się z ciepłym przyjęciem i entuzjazmem tych, którzy się jemu przyglądali i przysłuchiwali.
Festiwal zakończył się przepięknym korowodem wszystkich zespołów. Kilkaset osób z Polski i najdalszych zakątków świata, w barwnych strojach regionalnych, wspólnie zatańczyło na strzegomskim rynku POLONEZA.
Blichowiacy po koncertach, każdego wieczora, mieli okazję integrować się z młodzieżą z całego świata, podczas przepięknie zorganizowanych wieczorów narodowych. Na pierwszym z tych wieczorów furorę zrobiła Kapela Blichowska, pod kierunkiem p. Daniela Bogusza, która spontanicznie weszła na scenę i najpierw wspólnie z kapelą gospodarzy, a po chwili już sama, zabawiała wszystkich uczestników zabawy. Ponad setka osób różnej narodowości, porwana łowicką nutą ruszyła w tany. Witek Zakościelny – nasz akordeonista był gwiazdą wieczoru !
Członkowie zespołu mieli zapewnione bardzo dobre warunki socjalne a także dodatkowo możliwość bezpłatnego korzystania z basenów, zwiedzania Strzegomia oraz wycieczkę do Sztolni Włodarza. Udział w Festiwalu dostarczył jego uczestnikom niezapomnianych wrażeń i wiele radości oraz zaowocował nowymi przyjaźniami.
Zespół na Festiwalu w Strzegomiu był reprezentantem Powiatu Łowickiego. 8 sierpnia o godz. 10:30, pożegnał nas Dyrektor Szkoły na Blichu, p. Mirosław Kret. Na Starym Rynku natomiast czekał na nas Starosta Łowicki, p. Krzysztof Figat, który życzył nam miłego pobytu w Strzegomiu i prosił, abyśmy godnie reprezentowali powiat na tak znaczącej imprezie. Natomiast p. Jacek Chołuj – Dyrektor Centrum Kultury, Turystyki i Promocji Ziemi Łowickiej, zaopatrzył nas w wiele łowickich gadżetów, ulotek, łowickie oznakowanie autokaru. Pan dyrektor zadbał też, byśmy odpowiednio zaprezentowali się podczas „Rynku Świata” – na którym każdy z krajów bądź regionów częstował potrawami regionalnymi. Nas wspomagały panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Kocierzewie. Przygotowane przez nie stoisko było oblegane przez tłum ludzi chętnych, by spróbować łowickich specjałów. Podczas całego wyjazdu towarzyszyła nam p. wicedyrektor Maria Laska, która dbała, by niczego nam nie brakowało i wspierała nas przed koncertami. Wróciliśmy 12 sierpnia o 22:30 do Łowicza bardzo zadowoleni, pełni wspaniałych przeżyć i bogatsi o nowe znajomości.
Wszystkim, którzy przyczynili się do naszego wyjazdu, serdecznie dziękujemy.
Członkowie Zespołu Pieśni i Tańca „Blichowiacy”