Delegacja dyrektorów i nauczycieli z Łotwy w szkole na Blichu.

17.08.2012 9:27

W dniu 8 sierpnia 2012 r. w ramach współpracy ze stowarzyszeniem EUROPEA-Polska do ZSP nr 2 RCKUiP w Łowiczu przyjechała 8 osobowa delegacja z Łotwy. W skład delegacji weszło dwóch dyrektorów szkół z Łotwy (Priekuli – Janumizas oraz Viduslatgales), burmistrz miasta Viesitie oraz pięciu nauczycieli.

Głównym celem spotkania było zapoznanie się z działalnością szkoły na Blichu, spotkanie ze starostą łowickim oraz nawiązanie współpracy między dwoma szkołami o profilu rolniczym i spożywczym w ZSP nr 2 RCKUiP w Łowiczu oraz między gminą Viesitie a Powiatem Łowickim. Burmistrz Viesitie wraz z dyrektorami szkół spotkał się ze Starostą Łowickim w celu omówienia zarysu wstępnej współpracy. Następnie delegacja dyrektorów i nauczycieli z Łotwy zwiedziła szkołę na Blichu, zapoznała się z programami nauczania i wyposażeniem technodydaktycznym szkoły. Szkoły łotewskie mają podobne kierunki kształcenia, jak szkoła na Blichu, są one jednak bardziej rozbudowane. Szkoły te liczą ponad 1000 uczniów. Na spotkaniu roboczym w szkole zostały określone zasady współpracy między nauczycielami szkół, zasady wymiany uczniów na praktyki zawodowe w ramach programu Comenius lub Leonardo da Vinci na najbliższy rok. Obszarem współpracy będzie „Logistyka w rolnictwie” oraz nowe formy doskonalenia zawodowego nauczycieli w oparciu o wykorzystanie doświadczeń w nauczaniu przedmiotów zawodowych rolniczych, logistycznych i żywieniowych. Na zaproszenie dyrektorów szkół na jesieni, grupa nauczycieli uda się na Łotwę w celu zapoznania się ze szkołami łotewskimi i podpisania wzajemnej współpracy.

Mirosław Kret