Dzień trochę inny niż wszystkie…

5.09.2012 11:24

04 września 2012 r. społeczność ZSP nr 2 RCKUiP im. Tadeusza Kościuszki w Łowiczu zainaugurowała Mszą św. w Bazylice Katedralnej  nowy rok szkolny i katechetyczny. Eucharystii przewodniczył J.E. Ks. Bp Józef Zawitkowski. W Najświętszej Ofierze brali udział: Dyrekcja szkoły, nauczyciele, wychowawcy, katecheci, uczniowie wszystkich klas, poczet sztandarowy.

Istotę tego wydarzenia najgłębiej wyrażą słowa AKTU ZAWIERZENIA BOGU OJCU DZIEŁA WYCHOWANIA, które w imieniu społeczności  szkoły na Blichu przeczytała uczennica Michalina Kosiorek:

Boże, Ojcze Wszechmogący, wychowanie jest prowadzeniem drugiego człowieka drogą wiodącą do dobra. Ty jesteś źródłem wszelkiego dobra i celem, do którego każde dobro nas przybliża. Prosimy, przenikaj nasze serca i wspieraj nasze wzrastanie w świętości, umacniając przyjaźń z Tobą i naszymi braćmi.

Błogosław naszym rodzicom, nauczycielom i wychowawcom, którzy przykładem swego życia, mądrością i wiedzą pokazują nam jak zmierzać do pełni człowieczeństwa według Twojego zamysłu. Wspomagaj ich i napełniaj swoimi darami, aby pełnili Twoją wolę w swojej posłudze.

Nauczycielu i Wychowawco wszystkich ludzi, przez Twoją miłość do nas pomagaj nam rozwijać nasze talenty i bardziej wierzyć w Ciebie, abyśmy poprzez naukę, stawali się podobni do Jezusa i podążając drogą zbawienia mogli wieść życie przepełnione miłością.

Prosimy Cię o to w imię Jezusa, naszego Pana. Amen.

Jego Ekscelencja wygłosił homilię skierowaną do zebranych. Opowiedział w niej uczniom o tym, jak ciężko było o edukację w czasach kiedy On był młody. Mówił także o tym, że powinno się szanować naukę, kulturę oraz wiarę i nie można pozwolić, by pozbawiono jej kogokolwiek. Uroczystą oprawę Liturgii zapewnili uczniowie szkoły blichowskiej wraz ze swoimi katechetami: p. Piotrem Sumińskim, ks. Sylwestrem Łajszczakiem oraz p. Danielem Boguszem – kierownikiem muzycznym ZPiT „Blichowiacy”. Dzięki nim Eucharystia była jeszcze piękniejsza, panowała aura skupienia i żarliwej modlitwy. Mateusz Łuczyński przeczytał I Lekcję, Natalia Stań zaśpiewała Psalm responsoryjny. Mateusz Janiszewski, Mateusz Zimny, Michalina Sitkiewicz, Weronika Wiśniewska, Katarzyna Wodzyńska, Michalina Kosiorek przedstawili modlitwę wiernych. Służbę liturgiczną stanowili: Łukasz Galiński, Łukasz Jackowski, p. Piotr Sumiński – katecheta. Członkowie Zespołu Pieśni i Tańca „Blichowiacy” zapewnili oprawę muzyczną i śpiew. W skład pocztu sztandarowego wchodzili: Agata Kwiecińska, Martyna Grzanka, Dariusz Majcher, Ewelina Czubak, Mateusz Brzozowski oraz Sandra Miłowska.

Przypomnijmy, że 11 października 2012 r., w pięćdziesiątą rocznicę otwarcia Soboru Watykańskiego II, rozpocznie się ROK WIARY. Pamiętajmy również, że od Adwentu realizowany będzie program duszpasterski, którego tematem będzie: „BYĆ SOLĄ ZIEMI”.

Michalina Kosiorek, Piotr Sumiński