Wyjazdowy kurs agrotroniki i rolnictwa precyzyjnego dla uczniów TECHNIKUM MECHANIZACJI ROLNICTWA I AGROTRONIKI na targach Agrotech Kielce.

21.03.2022 14:00

Młodzież uczestnicząca w projekcie Wyższe kompetencje to lepsza praca i płaca, w ramach kursu Zajęcia dodatkowe z agrotroniki i rolnictwa precyzyjnego w Zadaniu nr. 4 miała możliwość zwiedzić w piątek 18. marca Targi rolnicze Agritech 2022 w Kielcach.

Uczniowie klasy 3 TMRiA pod opieką nauczycieli: Emilii Adamowicz, Adama Kaczmarczyka i Katarzyna Mańkowskiej spędzili owocnie czas na poznawaniu najnowszej techniki z branży mechanizacji rolnictwa. Ta wystawa, to wydarzenie z bardziej lubianych targów rolniczych wśród młodzieży szkolnej kształcącej się w zawodzie technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki. W halach wystawienniczych można było zobaczyć szeroką gamę produktów, niezbędnych do pracy na roli, najnowszy sprzęt - od bron talerzowych, przez rozrzutniki obornika i przyczepy rolnicze, aż po ciągniki. Ofertę wystawy dopełniali także dystrybutorzy części do maszyn rolniczych, a także serwisanci sprzętu.

Młodzież technikum mechanizacji rolnictwa i agrotroniki zapoznała się z maszynami dla małych, średnich i wielkoobszarowych gospodarstw. Uczniowie poznali najnowsze rozwiązania techniczne oraz te, które już są stosowane przez polskich rolników. W piątek zwiedzili wszystkie hale targów kieleckich. W halach Targów Kielce uczniowie spotkali przedstawicieli największych marek i dilerów nowoczesnego sprzętu rolniczego. Dużą uwagę zwracały nowe modele ciągników, kombajnów, maszyn do nawożenia czy oprysku. Obejrzeli stoiska nie tylko największych i najbardziej cenionych producentów ciągników i innych maszyn rolniczych, ale też zapoznali się z ofertą specjalistów od nawożenia i środków ochrony roślin. Zainteresowani najnowszymi technologiami uczniowie obejrzeli stoiska Case, Steyr, New Holland, Deutz – Fahr, Fendt, John Deere, Zetora. Na brak zainteresowania z ich strony nie mogły narzekać również firmy produkujące maszyny rolnicze. Młodzież miała możliwość obejrzenia najnowszego ciągnika Magnum i poznać supernowoczesną, kosmiczną jednostkę autonomiczną Steyer’a. Uczniowie rozmawiali również ze specjalistami od nawożenia, środków ochrony roślin, nasiennictwa i sadzenia. Dodatkowymi atrakcjami na targach były gry na symulatorach, konkursy zdjęciowe, a także sprawdzające wiedzę na temat marek i modeli maszyn, w których chętni uczniowie wzięli udział.

Dzięki możliwości zwiedzenia wystawy, uczniowie poznali nowe technologie – zautomatyzowane systemy sterowania, ukierunkowanie, nawożenie oparte na ścisłych danych, a także czujniki analizy gleby i elementy zajmujące się rolnictwem 4.0.

Wyjazd na targi w całości został sfinansowany ze środków przeznaczonych na ten cel w ramach realizacji kursu Zajęcia dodatkowe z agrotroniki i rolnictwa precyzyjnego w Zadaniu nr. 4 projektu Wyższe kompetencje to lepsza praca i płaca. Dzięki wspólnej pracy udało się w ten sposób zakończyć kurs i zrealizować wszystkie założone w ramach Zadania 4 działania.

Wszyscy uczestnicy byli bardzo zadowoleni, uzbrojeni w fachową wiedzę, nowe kontakty i całą paletę przydatnych gadżetów, wrócili usatysfakcjonowani, gdyż targi poszerzyły ich wiedzę teoretyczną i praktyczną z zakresu najnowocześniejszej techniki rolniczej.

Katarzyna Mańkowska