Reprezentacja Zespołu Pieśni i Tańca „Blichowiacy” w przedszkolu „Tere Fere” w Łowiczu.

2.05.2022 20:18

Z okazji dnia łowickiego gościliśmy w prywatnym przedszkolu „Tere Fere” na Bratkowicach w Łowiczu. Przedszkolaki poznały elementy stroju łowickiego zarówno damskiego jak i męskiego. Dzieci mogły podziwiać z bliska tkane portki, haftowane kiecki oraz chustki. Z zaciekawieniem słuchały historii jak to ich prababcie i pradziadkowie ubierali się każdego dnia, a jak odświętnie czy obrzędowo.

Jako reprezentacyjna para przedszkole odwiedzili Weronika Fiutkowska z klasy III Lag oraz Mikołaj Stelmaszczyk z klasy III Ibg pod opieką Pani Klaudii Sędeckiej- Kowalskiej- specjalisty ds. choreografii i strojów. Blichowiacy zaprezentowali się w strojach łowickich również pokazując jego urok w ruchu. Na koniec wspólnie wykonali pieśni łowickie pt. : „ Łowickie chłopoki” i „ Łowiczanka jestem” za co otrzymali gromkie grawa.

Serdecznie dziękujemy Dyrekcji szkoły za możliwość propagowania kultury ludowej wśród najmłodszych łowiczan oraz przedszkolu „Tere Fere” za zaproszenie.

Klaudia Sędecka