Wizyta gości z zaprzyjaźnionej szkoły na Litwie w Szkole na Blichu

16.05.2022 9:45

9 maja 2022 roku delegacja nauczycieli ze szkoły litewskiej w Rokiszkach -,,lit. nazwa-Rokiskio profesinio mokymo centras” , tj. Pan Aldevinas Kubilius i Pan Arunas Kairys przyjechała z kilkudniową wizytą do naszej szkoły na Blichu, w ramach realizacji projektu z programu Erasmus+.

Goście odbyli rzeczowe rozmowy z Dyrektorem Panem Jerzym Zabostem, dotyczące realizacji własnego projektu oraz projektu blichowskiej szkoły ,,Integracja dwóch narodów poprzez taniec i kulturę ludową- edycja litewska.” Podczas wizyty gospodarze i goście rozmawiali również o funkcjonowaniu placówek oświatowych w swoich miejscowościach, różnicach systemów oświatowych, kultywowaniu tradycji i kultury swoich regionów.

Nauczyciele litewscy zapoznali się z kierunkami kształcenia, bazą dydaktyczną naszej szkoły, osiągnięciami uczniów, możliwościami ich rozwoju i realizowanymi przez szkołę projektami unijnymi. Goście uczestniczyli w próbie Zespołu Pieśni i Tańca ,,Blichowiacy”, nie tylko oglądając występy młodzieży, ale również uczestnicząc w nauce tańca.

Wizytowali również lekcję przedsiębiorczości prowadzoną przez Panią Elżbietę Wojtynę. Uczestniczyli w realizacji tematu lekcji ,,Rejestracja jednoosobowej działalności gospodarczej” w klasie 3TLp, próbując sami zarejestrować firmę przez internet. Degustowali pierogi i sałatki wykonane w szkolnej pracowni gastronomicznej pod nadzorem nauczyciela przedmiotów żywieniowych Pani Iwony Bogusiewicz-Kuś. Uczestniczyli również w zajęciach praktycznych klasy pierwszej branżowej, kształcącej w zawodzie mechanik operator pojazdów i maszyn rolniczych. Poznali kadrę zarządzającą szkoły, z którą przeprowadzili merytoryczne rozmowy.

W ramach części kulturowej Litwini w towarzystwie nauczyciela języka rosyjskiego Pani Jolanty Sikorskiej odbyli wycieczkę do Muzeum Ludowego Rodziny Brzozowskich do Sromowa, które wzbudziło ich duże zainteresowanie. Goście zwiedzili również Bazylikę Katedralną wraz z muzeum diecezjalnym oraz oglądali krypty prymasów gnieźnieńskich w podziemiach. Wysłuchali pięknych dźwięków jednoczesnego bicia wszystkich dzwonów kościołów łowickich o godzinie 12 na wieży bazyliki. Zwiedzali Pałac w Nieborowie oraz udali się do Warszawy, by zwiedzić naszą piękną stolicę.

Autor artykułu: Jolanta Sikorska