Zakończenie projektu: Programowanie logiką

7.06.2022 18:16

Na ostatnich zajęciach odbyło się zakończenie kursu: Programowanie logiką”, gdzie uczniowie przez cały rok (60 godzin) poznawali podstawy algorytmiki, strukturę języka C i języka C++.

Ideą kursu było utworzenie ram

i utrwalenie atlasu języków programowania ułożenie ich w czasie i historii potrzeb technologicznych. Uczestnicy zgodnie, w trakcie rozmowy końcowej stwierdzili, że najważniejszymi wydarzeniami w aspekcie globalnym i aspekcie kształtującym światopogląd człowieka były:

  • stworzenie i udostępnienie za darmo języka C;
  • stworzenie przez Linus’a Torvalds’a na grupie dyskusyjnej Miniksa Linuksa 1991 r.;
  • wirtualizacja pracy;
  • konteneryzacja chmur.

Oprócz Algorytmiki na kursie młodzież poznawała strukturę języka C oraz strukturę obiektową języka C++. Języki te poznawaliśmy na przykładzie najpopularniejszych algorytmów klasycznych. Zajęcia sobotnie zakończyły się wykładem, który wygłosił dr fizyki Krzysztof Pudłowski - ekspert od spraw telekomunikacji. Wykład przybliżył młodzieży drogę jaką nauka przebyła od komputera lampowego aż do ośrodków przechowujących olbrzymie ilości danych zwanych przez nas chmurami oraz rolę programisty w dzisiejszym świecie technologicznym. Na koniec wszyscy rozmawialiśmy o ścieżce kariery programistycznej, zaletach i wadach tej pracy, jak i perspektywach rozwoju człowieka.

Magdalena Drobnik Pudłowska