III KONFERENCJA "MŁODY BEZPIECZNY KIEROWCA" W ŁOWICZU

10.06.2022 13:33

8 czerwca 2022 roku w gmachu ZSP nr 2 CKZ w Łowiczu odbyła się konferencja pod hasłem: „Młody bezpieczny kierowca”. Była to już trzecia edycja. W blichowskiej placówce zebrało się ok. 300 uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu powiatu łowickiego - przyszłych kierowców i osób, które niedawno nabyły uprawnienia do kierowania.

Organizatorem III Konferencji „Bezpieczny młody kierowca” była Komenda Powiatowa Policji w Łowiczu przy współpracy ze Starostwem Powiatowym w Łowiczu oraz Zespołem Szkół Ponadpodstawowych nr 2 CKZ w Łowiczu. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Piotr Malczyk - wicestarosta łowicki, Krzysztof Jan Kaliński - burmistrz miasta Łowicza, nauczyciele, pedagodzy oraz około 300 uczniów z terenu powiatu łowickiego. Konferencję rozpoczęło wystąpienie komendanta powiatowego policji w Łowiczu - insp. Bartłomieja Karcha. Po nim głos zabrał Piotr Malczyk.

Wydarzenie składało się z dwóch części: teoretycznej oraz praktycznej. Zagadnienia związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym i zdarzeniach z udziałem młodych kierowców oraz odpowiedzialność za kierownicą omówili łowiccy funkcjonariusze policji. Swój krótki wykład zaprezentował również Andrzej Markowski, znany psycholog transportu. W bardzo ciekawy sposób opowiadał o zachowaniach kierowców. Prelekcję dotyczącą powiadamiania ratunkowego (nr alarm. 112) przedstawiła Monika Tarkowska z Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Łodzi. Przekazała cenne wskazówki dotyczące zachowania się w przypadku bycia świadkiem zdarzenia drogowego oraz właściwego powiadamiania służb. W bardzo ciekawej formie o niebezpiecznych zachowaniach na drodze mówił również Tomasz Olejnik z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Sieradzu.

Część praktyczna okazała się bardzo atrakcyjna dla młodzieży. Uczniowie mogli skorzystać z symulatora dachowania oraz przekonać się, jak działają pasy bezpieczeństwa. Pokazy te prezentowane były przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Sieradzu. Symulator jazdy samochodem udostępnił ZSP nr 2 w Łowiczu. Ośrodek Szkolenia Kierowców „RONDO” udostępnił symulator jazdy motocyklem. Wśród atrakcji znalazły się prezentacje pojazdu grupy SPEED oraz motocykle policyjne, pokaz praktyczny alkogogli i narkogogli, pokaz ratownictwa medycznego, prezentacja pojazdu ratownictwa medycznego. Nie zabrakło również funkcjonariuszy służby więziennej z łowickiego Zakładu Karnego. Oni także zaprezentowali swój sprzęt służbowy.

Mundurowi przybyli tego dnia do blichowskiej szkoły promowali przy okazji swoje zawody.

Młodzież miała okazję do poszerzenia wiedzy, jak również mogła się przekonać, że odpowiedzialność za kierownicą to podstawa bezpiecznego podróżowania, a skutki brawury mogą być tragiczne. Głównym celem wydarzenia było dotarcie do wyobraźni młodych ludzi, aby na drodze zachowywali się odpowiedzialnie i by na drogach było bezpieczniej. Czy tak będzie? Czas pokaże.

Piotr Sumiński