ŚWIĘTO SZKOŁY, DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ NA BLICHU – RELACJA

14.10.2012 12:15

14 X obchodzimy w Polsce Dzień Edukacji Narodowej. Upamiętnia on rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej utworzonej z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w 1773 r. W ZSP nr 2 RCKUiP im. Tadeusza Kościuszki w Łowiczu to również Święto Szkoły, które obchodziliśmy w dniu 12 X 2012 r.

 

 

Część I – rozpoczęcie uroczystości

Dzień Edukacji Narodowej i Święto Szkoły na Blichu rozpoczęto od wprowadzenia sztandaru szkoły, po czym wszyscy odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego. Następnie głos zabrał dyrektor szkoły – p. Mirosław Kret. Na wstępie przywitał wszystkich zebranych: nauczycieli, młodzież, rodziców, pracowników obsługi, administracji i gospodarstwa, emerytowanych pracowników szkoły i nauczycieli, którzy kiedyś na Blichu pracowali, w tym. p. Zygmunta Kabę, p. Stanisława Wielca, przewodniczącą Rady Rodziców – p. Mariannę  Krysztofiak. Dyrektor Kret w dalszej części mówił, że dzięki nauczycielom kształtowane są pokolenia Polaków. Podziękował im za trud pracy wychowawczej, dydaktycznej i opiekuńczej wkładany w szkole na Blichu. „Pracujemy na Blichu z wielkim zaangażowaniem i  miłością. Bycie nauczycielem to nasze powołanie. Dziękuję wam, w imieniu swoim i kierownika praktycznej nauki zawodu, że tak dobrze przygotowujecie młodzież do olimpiad, konkursów i zawodów. Dziękuję wam za to, że młodzież tak dobrze wychowujecie, że uczycie ją wiedzy, szacunku oraz tego jak postępować i jak się zachować. Życzymy wam satysfakcji z tego, co robicie, refleksji, że nauczyciel to fajny zawód i trwajcie w nim, bo to, co robicie jest dobre” – mówił Pan dyrektor. Pracownikom obsługi, administracji i gospodarstwa podziękował za to, że w szkole na Blichu wszystko jest poukładane, panuje ład i porządek. Emerytom natomiast życzył zdrowia i jak najczęstszego kontaktu ze szkołą. Podczas swojego wystąpienia p. Mirosław Kret nie zapomniał o nauczycielach, którzy  zmarli w ostatnim roku oraz o tych nauczycielach, którzy zginęli w czasie II wojny światowej. Pamięć o nich uczczono minutą ciszy, po czym uczniowie: Adrianna Bolimowska, Dagmara Charążka, Damian Maszkowski, Przemysław Woźniak złożyli znicze i kwiaty pod tablicami upamiętniającymi nauczycieli poległych w czasie II wojny światowej.


Część II – Konkurs Wiedzy o Blichu

W tej części obył się finał Konkursu Wiedzy o Blichu, w którym brali udział uczniowie klas pierwszych. Trzy najlepsze ekipy wyłonione w  eliminacjach odpowiadały na pytania związane z historią szkoły blichowskiej i jej funkcjonowaniem. Były to: kl. I Technikum Logistycznego, kl. I Mechanizacji Rolnictwa i Logistyki, kl. I Technikum Mechanizacji Rolnictwa. Jury stanowili: p. Elżbieta Gromadzka, p. Jadwiga Studzińska, p. Mirosław Kret. Nad przebiegiem konkursu czuwali uczniowie: Kamil Szczepaniak z II kl. Technikum  Mechanizacji Rolnictwa, Joanna Siekiera, Martyna Grzanka, Agata Kwiecińska – uczennice z kl. II Technikum Agrobiznesu.

Klasyfikacja była następująca:

1 miejsce zajęli uczniowie z klasy I Technikum Mechanizacji Rolnictwa: Piotr Grzywacz, Arkadiusz Strzelczyk i Sylwester Grajek. Oprócz Pucharu Dyrektora Szkoły otrzymali oni nagrody rzeczowe i dyplomy.
2 miejsce zajęła młodzież z klasy I Technikum Logistycznego. Klasę tą reprezentowali: Dominika Dalecka, Aleksandra Płuska i Oskar Panek. Otrzymali oni dyplomy oraz nagrody rzeczowe.
3 miejsce zajęła klasa I Mechanizacji Rolnictwa i Logistyki w składzie: Klaudia Michalska, Grochocki Bartłomiej, Adam Raróg. Uczniowie ci również otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe.

Część III – Ślubowanie klas pierwszych

Kolejnym punktem uroczystości było ślubowanie klas pierwszych. Na sztandar szkoły ślubowali przedstawiciele wszystkich klas  pierwszych, a byli to: Dominika Owczarek, Agata Jaros, Michał Bończak, Aneta Walczak, Iwona Kalinowska, Marek Strzelczyk, Rafał  Gładki.

Zwyczajem w szkole na Blichu jest, że w dniu Święta Szkoły uczniowie klas trzecich przekazują sztandar szkoły swoim młodszym  kolegom z klas drugich. Nie inaczej było i w tym roku. Członkowie pocztu sztandarowego w składzie: Aleksandra Dalecka (z kl. III Technikum Logistycznego), Joanna Suder (z kl. III Technikum Technologii Żywności), Daniel Bakalarski (z kl. III Technikum Informatycznego) przekazali sztandar: Małgorzacie Okrasce (z kl. II Technikum Logistycznego), Kacprowi Wilkowi (z kl. II Technikum Mechanizacji Rolnictwa), Sandrze Miłowskiej (z kl. II Technikum Agrobiznesu), Marii Wolskiej (z kl. II Zasadniczej Szkoły Zawodowej), Łukaszowi Jackowskiemu (z kl. II Technikum Informatycznego) oraz Kindze Bakalarskiej (z kl. II technikum Żywienia i Gospodarstwa Domowego).

Część IV – nagrody dla nauczycieli

Podczas tej części uroczystości dyrektor szkoły – p. Mirosław Kret wręczył nagrody dla nauczycieli za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze:

Nagrodę Łódzkiego Kuratora Oświaty otrzymała p. Edyta Kłak.

Nagrody Starosty Łowickiego otrzymali: p. Magdalena Rosłonek, p. Janusz Wróbel i p. Mirosław Kret.

Medal Komisji Edukacji Narodowej otrzymała p. Irena Chorążka.

Nagrody Dyrektora Szkoły otrzymali: p. Maria Laska, p. Iwona Wiankowska, p. Elżbieta Gromadzka, p. Anna Kosmowska, p. Anna Kowalska, p. Agnieszka Leśniewska – Pisarek, p. Elżbieta Wojtyna, p. Irena Chorążka, p. Jolanta Dębska, p. Agnieszka Golan, p. Anna Golędzinowska – Lebioda, p. Linda Jakubowska, p. Romuald Kosiorek, p. Piotr Sumiński, p. Kamil Szkup, p. Waldemar Osica.

Część V – przemówienia pozostałych osób

W tej części głos zabrała przewodnicząca Rady Rodziców – p. Marianna Krysztofiak. W swoim krótkim przemówienia złożyła wszystkim  nauczycielom życzenia z okazji ich święta oraz podziękowała za trud wychowania i nauczania młodzieży szkoły na Blichu. Po niej swoje życzenia pedagogom w imieniu społeczności uczniowskiej złożyła przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego – Aleksandra Siekiera:

„W imieniu uczniów naszej szkoły chciałabym podziękować Wam za Waszą pracę, poświęcenie, za serce i miłość. To Wy obok naszych rodziców, kształtujecie serca i umysły. To Wy troszczycie się o naszą przyszłość. Dziękujemy za każdy spędzony wspólnie dzień.  Jesteśmy wdzięczni za każdą pogodną chwilę, za każdy uśmiech i dobrą radę. Dziś Wasze święto. Tak jak nigdy, właśnie dziś, skupiamy nasze myśli wokół Was, Drodzy Nauczyciele. Czego Wam życzyć w dniu waszego święta? Bądźcie zdrowi, zadowoleni z nas. Nie zaznawajcie kłopotów i trosk, bądźcie pogodni i uśmiechnięci.

Niech się spełnią Wasze marzenia dotyczące życia osobistego i zawodowego. Zapewniamy Was w dniu Waszego święta, że gdziekolwiek będziemy, wspomnienie o Was, będzie z nami”.

Część VI – część artystyczna

W tej części uczniowie klas drugich zaprezentowali nauczycielom w humorystyczny sposób koncert życzeń oraz wiersze- upominki. Swoje zdolności recytatorskie zaprezentowali: Kuba Stańczyk, Dominik Ledzion, Piotrek Janeczek (wszyscy z kl. II Technikum Informatycznego), Ola Józefowicz, Radek Karasiewicz, Ola Siekiera, Dorota Wojda, Andżelika Burzykowska, Przemek Śnieguła (wszyscy z kl. II Technikum Logistycznego), Asia Siekiera (z kl. II Technikum Agrobiznesu). Umiejętnościami muzycznymi mogli się pochwalić: Witek Zakościelny (z kl. IV Technikum Żywienia i Gospodarstwa Domowego), Adrian Modrzejewski (z kl. II Technikum  Logistycznego) – obaj instrumenty klawiszowe, Krystian Wójcik– perkusja, Adrian Pietrzak – gitara (obaj z kl. III Technikum Mechanizacji Rolnictwa a). Wokal wykonywali: Mateusz Janiszewski i Adrian Modrzejewski (obaj z kl. II Technikum Logistycznego), Natalia Stań (z kl. II Zasadniczej szkoły Zawodowej), Jarek Blus, Mateusz Zimny (obaj z kl. III Technikum Mechanizacji Rolnictwa), Agata Słoma (z kl. IV Technikum Agrobiznesu), Martyna Walczak (z kl. III Technikum Technologii Żywności).

Część VII – występ Zespołu Pieśni i Tańca „Blichowiacy”

W tej części „Blichowiacy”pod kierunkiem p. Katarzyny Korzeniowskiej – Killo i p. Daniela Bogusza zaprezentowali pierwszą i trzecią część suity łowickiej.

Część VIII – zakończenie uroczystości

Na zakończenie dyrektor szkoły – p. Mirosław Kret podziękował wychowawcom klas drugich za przygotowanie i przebieg uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej i Święta Szkoły: p. Grzegorzowi Chojnackiemu i p. Jadwidze Studzińskiej za przygotowanie Konkursu Wiedzy o Blichu, p. Waldemarowi Osicy za przygotowanie części ze Ślubowaniem i przekazaniem Sztandaru, p. Ewie Szwarockiej – Szczepańskiej i p. Leszkowi Skórskiemu za przygotowanie części artystycznej, p. Irenie Chorążce za przygotowanie wystroju i dekoracji, p. Agnieszce Golan oraz p. Edycie Kłak, Annie Kowalskiej, Annie Kosmowskiej, Oldze Kwapisz – Wojdzie, Iwonie Kuś za  przygotowanie części gastronomicznej i poczęstunku.

Piotr Sumiński, Michalina Kosiorek