UCZNIOWIE Z BLICHU NA TARGACH AGRO SHOW BEDNARY 2022

26.09.2022 13:31

Młodzież klas Technikum Mechanizacji Rolnictwa i Agrotroniki, Agrobiznesu i Branżowej Szkoły I Stopnia z ZSP nr 2 CKZ im. T. Kościuszki w Łowiczu wraz z opiekunami miała możliwość zwiedzić w piątek 23. września targi rolnicze Agro Show Bednary 2022.

Uczniowie klasy drugiej, trzeciej i klas czwartych TMRiA, wspierani przez kolegów z Agrobiznesu i szkoły branżowej, pod opieką nauczycieli: Grzegorza Chojnackiego, Włodzimierza Gratysa i Katarzyny Mańkowskiej, spędzili owocnie czas na poznawaniu najnowszej techniki z branży mechanizacji rolnictwa. Ta wystawa, to wydarzenie z bardziej lubianych targów rolniczych wśród młodzieży szkolnej kształcącej się w zawodzie technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki. Na rozległym plenerowym terenie wystawowym można było zobaczyć szeroką gamę produktów, niezbędnych do pracy na roli, najnowszy sprzęt - od prostych bron talerzowych, przez rozrzutniki obornika i przyczepy rolnicze, aż po zaawansowane specjalistyczne maszyny samojezdne, ciągniki rolnicze, roboty i automaty. Ofertę wystawy dopełniali także dystrybutorzy części do maszyn rolniczych, firmy szkoleniowe i doradcze a także serwisanci sprzętu.

Młodzież szkolna zapoznała się z maszynami dla Oferta targów spełniła oczekiwania bardzo szerokiej grupy odbiorców. Wystawa obfitowała w duży wybór dla małych, średnich i wielkoobszarowych gospodarstw. Uczniowie poznali najnowsze rozwiązania techniczne oraz te, które już są stosowane przez polskich rolników.

Agro Show to 3 dni ciekawych wydarzeń, zwiedzania, interesujących spotkań i pouczających rozmów przeplatanych konkursami i dobrą zabawą uczestników. Piątek jest dniem zarezerwowanym głównie dla młodzieży szkolnej ze szkół rolniczych. Na wystawie uczniowie spotkali przedstawicieli największych marek i dilerów nowoczesnego sprzętu rolniczego. Dużą uwagę zwracały nowe modele ciągników, kombajnów, maszyn do nawożenia czy oprysku. Obejrzeli stoiska nie tylko największych i najbardziej cenionych producentów ciągników i innych maszyn rolniczych, ale też zapoznali się z ofertą specjalistów od nawożenia i środków ochrony roślin. Zainteresowani najnowszymi technologiami uczniowie obejrzeli stoiska Case, Steyr, New Holland, Deutz – Fahr, Fendt, John Deere, Zetor, Ursus, Kubota i wielu, wielu innych. Każdy znalazł coś interesującego. Dużym zainteresowaniem cieszyły się rozmowy z przedstawicielami firm oferujących nawozy wapniowe i wieloskładnikowe. Spotkania te kończyły się najczęściej wymianą kontaktów i wolą nawiązania współpracy z gospodarstwem prowadzonym przez rodziców. Uczniowie rozmawiali chętnie ze specjalistami od nawożenia, środków ochrony roślin, nasiennictwa i sadzenia. Dodatkowymi atrakcjami na targach były gry na symulatorach, konkursy sprawnościowe, a także sprawdzające wiedzę na temat marek i modeli maszyn i technologii, w których chętni uczniowie wzięli udział wygrywając nagrody i upominki.

Dzięki możliwości zwiedzenia wystawy, uczniowie poznali nowe technologie – zautomatyzowane systemy sterowania, ukierunkowanie, nawożenie oparte na ścisłych danych, a także czujniki analizy gleby i elementy zajmujące się rolnictwem 4.0

Pogoda bardzo dopisała i w przyjemnej, słonecznej aurze spędziliśmy cały dzień. Wszyscy uczestnicy byli bardzo zadowoleni, uzbrojeni w fachową wiedzę, nowe kontakty i całą paletę przydatnych gadżetów, wrócili usatysfakcjonowani. Uczestnictwo w wystawie poszerzyło ich wiedzę teoretyczną i praktyczną z zakresu najnowocześniejszej techniki rolniczej. Uczniowie już szykują się do kolejnych edycji wystawy i zapowiadają chęć wyjazdu w przyszłym roku.

Katarzyna Mańkowska