Wyjazd zagraniczny do Grecji w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów”

17.10.2022 15:53

W dniach 02.10- 15.10.2022r. 20 uczniów z Technikum nr 2 z klas kształcących w zawodzie: Technik Informatyk, Technik Żywienia i Usług Gastronomicznych oraz Technik Technologii Żywności wzięło udział w wyjeździe do Grecji, który został zorganizowany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów” realizowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Głównym celem programu kształcenia było:

1. Wzrost kluczowych kompetencji uczniów w obszarze:

 • Kompetencji w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
 • Kompetencji w zakresie wielojęzyczności;
 • Kompetencji cyfrowych;
 • Kompetencji osobistych, społecznych i w zakresie uczenia się;
 • Kompetencji obywatelskich;
 • Kompetencji w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.

2. Wzrost wiedzy teoretycznej związanej z realizacją przedmiotów ogólnokształcących nauczanych w szkole;

3. Wzrost praktycznych umiejętności uczestników w zakresie tworzenia strony www w postaci bloga kulinarnego;

4. Praca na rzecz osób o zmniejszonych szansach poprzez umożliwianie im uczestnictwa w działaniach międzynarodowych i rozwój kompetencji kluczowych.

Uczniom towarzyszyło 4 nauczycieli: Anna Kosmowska, Agnieszka Golan, Olga Kwapisz-Wojda oraz Urszula Surma, którzy pełnili rolę opiekunów. Partnerem projektu odpowiedzialnym za organizację oraz program kulturowy była grecka instytucja- Platon School w Katerini, specjalizująca się w organizacji praktyk dla uczniów z całej Europy. Uczestnicy projektu udali się do greckiej miejscowości Leptokaria, która jest jednym z największych kurortów położonych w południowej części Riwiery Olimpijskiej, na wysokości ok. 300 m n.p.m. u wschodnich zboczy masywu Olimpu, gdzie zostali zakwaterowani w hotelu „Dafni Plus”. Na zajęciach warsztatowych, które odbywały się w szkole partnerskiej -Platon School w Katerini oraz w hotelu, w którym mieszkali, uczniowie zdobywali wiedzę na temat narodowej kuchni greckiej oraz poznawali sekrety kuchni śródziemnomorskiej, czego efektem jest stworzenie bloga kulinarnego w języku angielskim dotyczącego kuchni i kultury greckiej. Zajęcia oraz warsztaty były prowadzone w języku angielskim, było to bardzo cenne doświadczenie ukazujące potrzebę nauki języków obcych. Uczniowie uczestniczyli również w zajęciach w terenie, odwiedzając zakład produkujący „sera feta ” oraz regionalny targ, na którym mieli za zadanie dokonanie zakupów u lokalnych producentów, a następnie sporządzenie dla mieszkańców hotelu „Dafni Plus”, w tym uczniów z innych szkół tradycyjnej sałatki greckiej. W czasie wolnym od zajęć uczestnicy projektu poznawali kraj, w którym gościli. W ramach realizacji bogatego programu kulturowego uczniowie zwiedzali zabytki i atrakcje turystyczne regionu Riwiery Olimpijskiej:

 • Meteory- jeden z najciekawszych zabytków sakralnych w Grecji, przepiękne klasztory prawosławne, zbudowane na wysokich skałach, przez co sprawiają wrażenie „zawieszonych w powietrzu”, będących perłą turystyczną regionu;
 • Dion- muzeum z ekspozycją poświęconą wykopaliskom;
 • Platamonas- wioska położona w pobliżu Olimpu, z malowniczym zamkiem;
 • Katerini- stolica regionu Riwiera Olimpijska;
 • Stary Panteleimon- skalna wioska, położona na zboczach niskiego Olimpu na wysokości 460 m n.p.m. z zachowanymi domostwami, kościółkiem i przepięknym placem porośniętym 200-letnimi platanami oraz malowniczym widokiem na Zatokę Egejską;
 • Litochoro- malownicza miejscowość turystyczna położona na wysokości ok. 300 m n.p.m. u stóp Góry Olimp. Miasteczko o historycznych tradycjach, z domami o architekturze macedońskiej, posiada wąskie brukowane uliczki z licznymi kapliczkami. Niezwykle piękny jest wąwóz rzeki Enipeas. Wchodzi się do niego obok prawosławnego cmentarz z białymi marmurowymi grobami. Kamienista ścieżka dydaktyczna nie jest długa, jej kresem są wodospady Zeusa. Pod mini są wyżłobione baseny, zwane Wannami Afrodyty.
 • Rejs na wyspę Skiathos- całodzienna wycieczka, która dostarczyła wiele niezapomnianych wrażeń podczas zabawy na pokładzie, połączonej z nauką najpopularniejszego tańca greckiego- Zorby. Uczniowie mieli też możliwość skorzystać z kąpieli wodnych i słonecznych na najpiękniejszej plaży Grecji- Koukounaries, słynącej w świecie ze „złotego” piasku.

Na uroczystym podsumowaniu projektu w partnerskiej szkole Platon School w Katerini uczniowie z naszej szkoły przedstawili swoim kolegom z Grecji przygotowaną przez siebie prezentację o swojej szkole i kierunkach kształcenia w języku angielskim. Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali Certyfikaty uczestnictwa w projekcie” Ponadnarodowa mobilność uczniów”

Projekt umożliwił wszystkim zdobycie nowych doświadczeń, rozbudził chęć podróżowania i poznawania innych kultur.

Urszula Surma