Uczniowie Blichu wrócili z zagranicznych praktyk w Grecji.

17.10.2022 20:26

Uczniowie ZSP nr 2 CKZ im. T. Kościuszki kształcący się w zawodach technik programista, technik logistyk i technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki uczestniczyli w dniach 3-14.10.2022 w mobilności związanej z praktyczną nauka zawodu poza granicami naszego kraju. Wyjazd do Grecji miał miejsce wcześnie rano w niedzielę 2.10, a powrót do Łowicza w sobotę 15.10.

W tym czasie nasi uczniowie uczestniczyli w wielu bardzo ciekawych wydarzeniach i mieli okazję pogłębić już posiadaną i posiąść nową wiedzę z zakresu nauczanego zawodu.

Programiści pracowali sumiennie poznając tajniki pracy związanej z pisaniem programów komputerowych, rozwijali umiejętności i techniki pracy programisty. Pod merytorycznym okiem bardzo sympatycznego trenera Kuby, nabywali również nowych umiejętności związanych z branżą IT.

Grupa logistyków reprezentowana przez 9 dziewcząt, spędzała czas przeznaczony na naukę w różnych centrach logistycznych. W tym czasie uczennice sporządzały spis z natury, podpatrywały inne czynności pracowników, poznawały tajniki pracy branżowych programów komputerowych, szlifowały znajomość języka angielskiego i wykorzystywały posiadaną wiedzę i umiejętności.

Uczniowie technikum mechanizacji rolnictwa i agrotroniki swój czas praktyk spędzali w lokalnym warsztacie mechanika, gdzie mieli okazję poznać techniki demontażu i montażu elementów zespołu napędowego i uczestniczyli w naprawach pojazdów klientów warsztatu. Chłopcy z TMRiA pracowali także na farmach okolicznych rolników podczas zbioru kasztanów jadalnych i orzechów włoskich. W ramach zajęć praktycznych poznali pierwsze techniki jazdy konnej.

Wszyscy uczestnicy wyjazdu zostali zakwaterowani w bardzo wygodnym hotelu Dafni Plus na Riwierze Olimpijskiej w miejscowości Leptokarya położonym tuż przy Morzu Egejskim. Rytm dnia wyznaczał wszystkim czas posiłków w hotelowej restauracji. Po śniadaniu wszystkie trzy grupy zawodowe udawały się na zajęcia praktyczne. Po pracy wszyscy spotykali się na pysznym obiedzie serwowanym w hotelu, a po krótkiej sjeście rozpoczynały się różnorodne zajęcia kulturowe. Najczęściej związane były z wyjazdami z hotelu i zwiedzaniem przepięknych miejsc architektury lub krajobrazu Grecji. Na takich wycieczkach poznawali kulturę Gecji, zwiedzali stare miasteczko górskie San Pantaleymon, górski kanion Enipea – Olympus, ruiny średniowiecznego zamku rycerskiego, nadmorskie miasteczka portowe i większe miasta jak Katerini, zwiedzali mini fabrykę fety greckiej i fabrykę przerobu ryżu. Wszystkie zajętości dnia kończyły się wraz z czasem przeznaczonym na wieczorny posiłek.

W sobotę i niedzielę zajęć szkolnych i praktycznych nie było. Te dni były przeznaczone w całości na całodniowe wycieczki. Wyjazdy miały miejsce bardzo wcześnie rano, a powrót do hotelu już w czasie kolacji. W sobotę na uczniów czekała wyprawa na wyspę Skyatos, w tym rejs statkiem wycieczkowym, zwiedzanie stolicy wyspy i błogie lenistwo na złotych piaskach plaży i kąpiele w ciepłych i słonych wodach Morza Egejskiego. Całości towarzyszyły dźwięki greckiej muzyki i zabawy na statku gdzie prym wiódł wodzirej, którym był uroczy kapitan statku.

Niedziela była dniem wyjazdu i zwiedzania Meteorów, to zapierający dech w piersiach masyw samotnych, wysokich skał na których mnisi postanowili zbudować monastyry, czyli klasztory – samotnie. Już sam widok krajobrazu jest niebywały, natomiast zamysł i istnienie tych przepięknych mini miasteczek kultu religijnego – nieprawdopodobny. Podczas tej górskiej wyprawy uczestnicy wycieczki poznali również techniki pisania ikon.

Cały plan wyjazdu był bardzo bogaty i uczniowie nie mieli czasu na nudę. Trochę zmęczeni, ale bardzo usatysfakcjonowani, bogatsi w wiedzę i umiejętności praktyczne, z głowami pełnymi wspomnień, wspaniałych przygód, cudownych przeżyć i doznań, wrócili w sobotę do domu.

Katarzyna Mańkowska