Alternatywne źródła dochodów ludności na terenach wiejskich szansą ich rozwoju.

18.10.2012 15:20

W dniach od 30 września do 13 października 2012 r. dwóch nauczycieli z naszej szkoły /wicedyrektor Janusz Wróbel i Jarosław Dubiel/ wzięło  udział w wyjeździe do Niemiec w ramach programu Leonardo da Vinci organizowanego przez Krajowe Centrum Edukacji Rolniczej w Brwinowie. Miejscem pobytu był ośrodek  DEULA HILDESHEIM GMBH

Temat wyjazdu to: „Alternatywne źródła dochodów ludności na terenach wiejskich szansą ich rozwoju”.

W trakcie pobytu mieliśmy możliwość zapoznania się z niemieckim systemem kształcenia zawodowego i kształceniem rolników.

Zwiedzaliśmy biogazownię, braliśmy udział w seminarium dotyczącym zakładu i biomasy.

Po zwiedzaniu farmy wiatraków uczestniczyliśmy w seminarium dotyczącym odnawialnych źródeł energii; fotoogniwa, energia wiatru, pojazdy napędzane energią elektryczną pozyskaną ze słońca.

Mieliśmy możliwość zapoznania się ze sprzedażą bezpośrednią zarówno w gospodarstwach rolnych jak i ogrodniczych. Ważnym elementem było poznanie gospodarstwa hodowlanego zajmującego się produkcją mleka  z jednoczesnym przerobem we własnym zakładzie mleczarskim. Ponadto gospodarstwo prowadzi działalność agroturystyczną /posiada 9 koni, małą bazę noclegową, ogródek zabaw dla dzieci, którego część znajduję się w niewykorzystywanej do tej pory stodole/.

Niezapomniane wrażenie pozostawiła wizyta w fabryce Volkswagena w Wolfsburgu.

Oprócz tego mieliśmy możliwość zapoznania się z historią rolnictwa zwiedzając muzeum wsi niemieckiej w Höseringen i zwiedzić wiele obiektów kulturalnych i historycznych w Hildesheim, Hanowerze, Hamburgu, Goslar i innych.

Tego typu wyjazdy są bardzo przydatne do pogłębienia wiedzy,   zapoznania się z różnymi formami kształcenia zawodowego dla młodzieży i dorosłych.

Janusz Wróbel