Uroczystość św. Wiktorii i Narodowy Dzień Niepodległości

13.11.2022 23:19

11 listopada 2022 roku, odbyły się w Łowiczu uroczystości związane z kultem św. Wiktorii, która jest patronką miasta i diecezji łowickiej.

Św. Wiktoria była Rzymianką, Dziewicą i Męczennicą żyjącą w III wieku. Papież Urban VIII podarował jej relikwie, polskiemu prymasowi – arcybiskupowi Henrykowi Firlejowi, który wprowadził je do katedry w 1625 roku.

Dzień 11 listopada obchodzony jest w Łowiczu wyjątkowo uroczyście, łączy w sobie zarówno treści religijne i patriotyczne. Obchody rozpoczęły się, jak co roku, od procesji, następnie bp łowicki Andrzej Dziuba udzielił błogosławieństwa relikwiami św. Wiktorii, a potem odbyła się Msza św. w katedrze. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp Ignacy Dec.

Narodowy Dzień Niepodległości został uczczony na Starym Rynku, przez podniesienie flagi państwowej i odśpiewanie Hymnu Polski. Całej ceremonii towarzyszyła modlitwa w intencji Ojczyzny.

Naszą szkołę reprezentowała grupa młodzieży niosących wraz z innymi, długą, 50-metrową, biało- czerwoną flagę oraz uczniowie z klasy II TPr, będący w poczcie sztandarowym z wychowawcą, p. Leszkiem Skórskim.

Na zakończenie Mszy Świętej, Ks. Bp Andrzej Dziuba, wyraził głęboki sens tej uroczystości mówiąc: „Bądźmy tutaj jedną rodziną, która przedkłada dobremu Bogu dziękczynienie za dar św. Wiktorii i dziękczynienie w kolejną rocznicę odzyskania niepodległości.”

Emilia Adamowicz