Poznajemy tajniki żywności funkcjonalnej.

25.11.2022 22:37

Dnia 24.11.2022 uczniowie klasy 2TTŻ oraz 3TTŻ wraz z opiekunami A. Golan oraz O. Kwapisz – Wojda uczestniczyli w wykładach on-line prowadzonych przez Panią dr hab. Joannę Kobus- Cisowską z Katedry Technologii Gastronomicznej i Żywności Funkcjonalnej oraz Pana dr inż. Tomasza Szablewskiego z Katedry Zarządzania Jakością i Bezpieczeństwa Żywności.

Wykładowcy łączyli się ze słuchaczami z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. W pierwszej części spotkania glos zabrała Pani dr hab. Joanna Kobus- Cisowska zapoznając uczniów z ciekawymi informacjami na temat żywności funkcjonalnej. Żywność ta ma pochodzenie naturalne i jest wzbogacona lub modyfikowana w skutek czego ma pozytywny wpływ na organizm człowieka. Cechą charakterystyczną żywności funkcjonalnej jest wykazywanie poza efektem odżywczym innego prozdrowotnego wpływu na organizm człowieka, o którym decydują zawarte w niej bioaktywne składniki, np. błonnik pokarmowy, aminokwasy, oligosacharydy, witaminy i minerały, probiotyki, prebiotyki oraz sterole roślinne. Może ona zmniejszyć ryzyko niektórych chorób zwłaszcza tzw. chorób cywilizacyjnych. Wpływa również na poprawę stanu zdrowia i samopoczucia.

Do produktów żywności funkcjonalnej możemy zaliczyć :

  • Czekoladę probiotyczną,
  • Czekoladę z węglem aktywnym dla diabetyków,
  • Desery Czekoladowe z biologicznymi aktywnymi peptydami,
  • Chrupki wzbogacone w składniki mineralne,

Dr inż. Tomasz Szablewski przybliżył słuchaczom zagadnienia dotyczące jaj. Uczniowie zostali zapoznani z budową, wartością odżywczą, właściwościami funkcjonalnymi oraz zastosowaniem jaj w technologii i produkcji żywności. Ponadto młodzież poznała ciekawostki dotyczące jaj w wierzeniach słowiańskich, kulturze i mitologii. Wykłady były bardzo interesujące, uczniowie słuchali ich z zaciekawieniem.

Agnieszka Golan
Olga Kwapisz – Wojda