Zwiedzanie Podziemnej Trasy Turystycznej w Kopalni soli w Kłodawie

5.01.2023 15:33

4 stycznia 2023 roku 28 uczniów technikum zwiedziło największą na terenie Polski (ponad 400 km korytarzy podziemnych) kopalnię soli w Kłodawie.

Trasa turystyczna, którą przemierzyli nasi uczniowie liczy nieco ponad kilometr i jest najgłębiej położonym obiektem turystycznym w Polsce. Aby do niego dotrzeć, należy w pierwszej kolejności nałożyć kask zabezpieczający głowę, a następnie zjechać klatką na głębokość 600 metrów pod ziemię z prędkością 6 m/s. Niesie to za sobą napomniane wrażenia, albowiem wraz z kolejnymi metrami człowiek odczuwa zmianę ciśnienia w postaci zatykających się uszu.

Zwiedzanie kopalni odbywa się w realnych warunkach, niejednokrotnie można spotkać pracujących górników oraz przemieszczające się wagoniki z solą. W podziemiach można również poczuć niespotykany na co dzień aromat naturalnej, krzemiennej soli.

Nasi uczniowie mieli możliwość usłyszeć prelekcję przewodnika, dotyczącą historii powstania złóż kłodawskich oraz zastosowania soli. Zwiedzili również wyrobiska korytarzy, prowadzące do podziemnej kaplicy św. Kingi. Dowiedzieli się również, że w kłodawskiej kopalni wydobywana jest jedyna w Europie sól w kolorze różowym. 

Każdy z uczestników wycieczki miał możliwość zabrania ze sobą do domu bryły solnej w dowolnym kolorze, zaś po powrocie "na ziemię" wszyscy zostali obdarowani przez przewodnika kilogramem soli, wykorzystywanej w kuchni.

Edyta Niedzielska