Uczniowie z Blichu obejrzeli Bitwę pod Wiedniem.

30.10.2012 8:36

W dniach od 23 do 26 października 2012r. uczniowie z Blichu mieli możliwość obejrzenia filmu  Bitwa pod Wiedniem . Wyjście do kina Fenix w Łowiczu zorganizował Samorząd Uczniowski działający w ZSP Nr 2 RCKUiP im. Tadeusza Kościuszki w Łowiczu.  Młodzież klas I, II, III oraz wychowawcy klas obejrzeli 2,5 godzinny seans filmowy.

Film opowiada o bitwie jaka została stoczona 12 września 1683 roku między wojskami polsko-austriacko-niemieckimi, pod dowództwem króla Jana III Sobieskiego, a armią Imperium Osmańskiego pod wodzą wezyra Kara Mustafy. Walka zakończyła się klęską Osmanów, którzy od tej pory przeszli do defensywy i przestali stanowić zagrożenie dla chrześcijańskiej części Europy. Starcie to uważane jest za jedną z dwudziestu przełomowych bitew w dziejach świata. Historia filmu  pozwoliła na zapoznanie się z jednym z najważniejszych wydarzeń  w dziejach Polski.

Linda Jakubowska, Agnieszka Leśniewska-Pisarek