Kółko żywienia na warsztatach gastronomicznych w Poznaniu

2.02.2023 9:41

W dniach 30–31.01.2023 r. członkowie kółka żywienia, uczestniczyli w warsztatach gastronomicznych, które odbyły się w Wyższej Szkole Hotelarstwa i Gastronomii oraz Muzeum Rogalikowym w Poznaniu.

Wizyta w Wyższej Szkole Hotelarstwa i Gastronomii rozpoczęła się od wykładu na temat możliwości i sposobu kształcenia studentów w WSHiG. Uczelnia ta może się pochwalić 30–letnią historią istnienia oraz bardzo atrakcyjnymi stażami i praktykami za granicą. Uczelnia współpracuje z wieloma prestiżowymi restauracjami na całym świecie, w których studenci odbywają płatne staże i praktyki. Następnie, odbyły się warsztaty, na których nasi uczniowie wraz z grupą studentów tej uczelni wykonali potrawy: zupę gulaszową, alancini serowe, pierś z kurczaka sous vide, mus i fondant z selera a na deser browne z kruszonką kakaową. Podczas pracy uczniowie mogli porozmawiać z przedstawicielami braci studenckiej.

Na koniec całą grupą członkowie kółka mogli skosztować wykonane potrawy w pięknie przygotowanej sali Wersalu.

Uczestnicy warsztatów, w godzinach popołudniowych, udali się do hotelu Sheraton, w którym zapoznali się ze strukturą organizacyjną hotelu, wybranymi pomieszczeniami typu: sala relaksu, sala fitnessu, pokój dla gości oraz restauracje. Szefowe działu HR przedstawiły charakter pracy w hotelarstwie, która to daje im wiele satysfakcji i możliwość ciągłego rozwoju.

Następnego dnia, po samodzielnie przyrządzonym w hostelu śniadaniu uczniowie udali się do Muzeum Rogalikowego, w którym odbyły się warsztaty dotyczące przygotowania i wypieku słynnych w Polsce i za granicą rogali świętomarcińskich. Z wielkim zainteresowaniem wysłuchali historii powstania tych rogali.

Na koniec warsztatów odbyła się degustacja przygotowanych wypieków.

O godzinie 12.00 zabrzmiał hejnał z ratuszowej wieży i pojawiły się słynne koziołki poznańskie.

Uczniowie wraz z opiekunami: Iwoną Bogusiewicz–Kuś, Edytą Kłak i Emilią Adamowicz podróżowali do Poznania pociągiem a w samym mieście tramwajami, co w dużym stopniu było sprawdzianem orientacji topograficznej i sprawności fizycznej uczestników wyjazdu. Było przy tym dużo śmiechu i radości. Uczniowie zachowali się wzorowo, przeżyli przygodę, którą z pewnością będą wspominać już po ukończeniu szkoły. W myśl powiedzenia „podróże kształcą” wyjazd do Poznania przyczynił się do wzbogacenia wiedzy o tym pięknym mieście, o nietuzinkowych regionalnych potrawach oraz działalności pięciogwiazdkowego hotelu.

Iwona Bogusiewicz–Kuś
Edyta Kłak
Emilia Adamowicz