11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości na Blichu

12.11.2012 20:15

W tym roku rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości przypadała  w niedzielę. W Łowiczu związane z tym uroczystości odbywały się 9 listopada w piątek. W tym samym czasie Dyrekcja, uczniowie oraz pracownicy obsługi, administracji i gospodarstwa  Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 RCKUiP im. Tadeusza Kościuszki to najważniejsze święto narodowe przeżywali u siebie w szkole.

W tym dniu uczniowie klas: I Technikum Logistycznego, I Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych oraz I Technikum Mechanizacji Rolnictwa i Technikum Logistycznego wraz ze swoimi wychowawcami: p. Jolantą Sikorska, p. Urszulą Surmą, p. Elżbietą Tataj, przygotowali krótkie przedstawienie artystyczne, podczas którego przybliżyli w skrócie historyczne wydarzenie sprzed i z 1918 roku, wytłumaczyli pojęcie „Ojczyzna”.

W uświetnieniu całej uroczystości pomagał Zespół Pieśni i Tańca „Blichowiacy”, który pod batutą Pana Daniela Bogusza rozpoczął uroczystość „Mazurkiem Dąbrowskiego” oraz wykonał kilka innych pieśni patriotycznych. Nie zabrakło także słów od Dyrektora szkoły – pana Mirosława Kreta. Powiedział On m.in., że wielkim szczęściem jest, że Polska jest wolnym krajem od 1918 r., po 123 latach niewoli,a od 1925 r. istnieje szkoła na Blichu, i gdyby nie tragizm II wojny światowej, istniałaby nieprzerwanie. „Od 94 lat możemy cieszyć się wolnością i mądrze z niej korzystajmy” – mówił pan Kret. Na koniec zaprosił również wszystkich na uroczystości religijno – patriotyczne, które w Łowiczu 11 listopada mają podwójne święto – jest to Święto Niepodległości obchodzone w całej Ojczyźnie oraz Święto Patronki Łowicza i Diecezji Łowickiej – świętej Wiktorii. Na obchodach Święta św. Wiktorii z naszej szkoły obecni byli m.in. pan Mirosław Kret oraz pan Piotr Sumiński. Wspomniane wydarzenia swoją obecnością zaszczyciły takie osobistości, jak: Prymas Polski Senior – kard. Józef Glemp, Arcybiskup Łódzki Senior – Władysław Ziółek, Biskup Łowicki – Andrzej Dziuba, Ks. Bp Wojciech Polak - Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski, Biskup Pomocniczy Archidiecezji Łódzkiej – Adam Lepa, Biskup Pomocniczy Diecezji Łowickiej – Józef Zawitkowski oraz Biskup Senior Diecezji Łowickiej – Alojzy Orszulik, Burmistrz Łowicza – pan Krzysztof Jan Kaliński, Henryk Zasępa – Przewodniczący Rady Miasta, Bogusław Bończak – Z-ca Burmistrza, Krzysztof Figat – Starosta Łowicki, Dariusz Kosmatka – Wicestarosta, Michał Śliwiński – Członek Zarządu Powiatu Łowickiego.

Wartę przy szkolnym sztandarze tego dnia pełnili uczniowie II Technikum Informatycznego: Łukasz Jackowski, Piotr Janeczek, Adrian Kosenda.

Piotr Sumiński, Michalina Kosiorek