Wycieczka klas I TTA i ITŻU do Łodzi

16.02.2023 17:51

W czwartek 16.02.2023 r. uczniowie klas I TTA i I TŻU pod opieką Pań Jolanty Dębskiej, Urszuli Surmy i Agnieszki Golan uczestniczyli w wycieczce do Łodzi. Pierwszym jej etapem był spektakl w Teatrze Powszechnym pt. „ # Otagowani”. Przedstawienie oparte na faktach, poruszało bardzo ważne tematy cyberprzemocy, właściwego wykorzystania Internetu i mediów społecznościowych.

Do sieci trafia wszystko, a anonimowość Internetu stwarza złudne poczucie władzy, wolności i bezkarności. Ale czy na pewno? Do czego mogą posunąć się ludzie, żeby zdobyć więcej lajków i popularność? Czy hejt i cyberprzemoc pozostają bezkarne?

Na te i inne pytania młodzież próbowała odpowiedzieć podczas warsztatów prowadzonych po spektaklu przez ich twórcę aktora Andrzeja Jakubasa.

Po przerwie na posiłek w Łódzkiej Manufakturze uczniowie wraz z opiekunami przeszli na Plac Wolności do Black World. W absolutnej ciemności, oprowadzani przez niewidomych przewodników, przemieszczali się po specjalnie zaprojektowanych pomieszczeniach, w których za pomocą zmysłu dotyku odnajdowali np. przedmioty z życia codziennego. Mogli też doświadczyć, jak czuje się niewidomy poruszając się w ruchu ulicznym czy jadąc komunikacją miejską. W rozmowie z oprowadzającymi dowiedzieli się, jak radzą sobie w codziennych życiu. Zwiedzanie Black World wywołało wiele emocji.

Wracaliśmy zmęczeni ale pełni wrażeń.

Jolanta Dębska