Cudze chwalicie....

23.03.2023 18:41

W czwartek, 23 marca, uczniowie klasy trzeciej szkoły branżowej I stopnia wraz z nauczycielami: p. Elżbietą Kołaczek i p. Lindą Jakubowską, zwiedzali ruiny łowickiego zamku. Podczas wycieczki wysłuchali historii zamku, odwiedzili komnaty, w których odbywały się uczty i zostali oprowadzeni po terenie ogrodów. Nie obyło się także bez atrakcji - spotkania z "ptasim dozorcą".

  • Urodziłem się i mieszkam w Łowiczu, ale w ruinach byłem po raz pierwszy - mówi Norbert, a jego koledzy dodają - Nie wiedzieliśmy, że to takie interesujące miejsce. Uczniowie chętnie opowiadają o wrażeniach ze spaceru po zamkowych pomieszczeniach. Z uśmiechem wspominają spotkanie z mieszkającym na zamku gąsiorem, który zachowywał się jak dozorca.

Przypomnijmy, że ok. 1355 r. w miejsce drewnianego grodu nad rzeką Bzurą wzniesiony został murowany zamek gotycki. Obecnie z dawnej budowli pozostały tylko ruiny. Pierwotnie forteca była otoczona murami i fosą. Na zamku odbyła się słynna uczta wydana przez Hieronima Radziejowskiego na cześć Karola Gustawa – szwedzkiego króla. Po pożarze w 1794 roku rozpoczęto rozbiórkę murów. Do dziś zachowały się jedynie ich fragmenty. Część detali została wkomponowana w parkowe budowle w pobliskiej Arkadii Nieborowskich.

Iwona Bielecka
Elzbieta Kołaczek