Narodowe Czytanie „Nad Niemnem” na zamku w Łowiczu

9.09.2023 20:27

„Nad Niemnem" to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza.

Nad Niemnem to jeden z najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.

9 września 2023 r. na zaproszenie Miejskiej Biblioteki im. A.K. Cebrowskiego w Łowiczu oraz Burmistrza Krzysztofa Jana Kalińskiego, nasza szkoła, wzięła udział w Narodowym Czytaniu powieści „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

Inscenizację nawiązującą do treści „Nad Niemnem” przygotowali uczniowie Pijarskich Szkół Królowej Pokoju w Łowiczu pod kierunkiem p. Beaty Jeziorowskiej i p. Natalii Kędziory, we współpracy z uczniami Szkoły Podstawowej nr 7 im. Jana Pawła II z Oddziałami Integracyjnymi w Łowiczu pod kierunkiem p. Aleksandry Kłosińskiej oraz p. Ewy Stępniewskiej.

Uczniowie wprowadzili przybyłych gości w wyjątkowy klimat dworu w Korczynie, charakter nadało miejsce - ruiny zamku prymasowskiego w Łowiczu.

Mariola Ziental
Autor zdjęć: Adrian Tomaszkiewicz
Mariola Ziental