Narodowe Czytanie „Nad Niemnem” także w szkole na Blichu!

13.09.2023 9:45

Dnia 9 września 2023 r. o godzinie 11.40 uczniowie naszej szkoły, wraz z dyrektorem szkoły Panem Jerzym Zabostem, wicedyrektorami Panią Jolantą Dębską, Panem Piotrem Słomą oraz Panem Grzegorzem Słomą, spotkali się w bibliotece szkolnej, aby wspólnie czytać fragmenty „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Wydarzenie miało miejsce w ramach XII edycji Narodowego Czytania.

Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 roku lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Głównym jej celem jest pokazanie walorów najpiękniejszych dzieł polskiej literatury oraz promowanie czytelnictwa.

„Nad Niemnem" to znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne, dzieło porównywano do "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza.

Pan Grzegorz Słoma- nauczyciel języka polskiego w szkole na Blichu, przedstawił krótką charakterystykę pozytywistycznej powieści, przybliżył tematykę powstania styczniowego, którego 160-lecie obchodzone jest w 2023 roku.

Fragmenty „Nad Niemnem” czytali:

- dyrektor Jerzy Zabost,

- wicedyrektorzy Jolanta Dębska i Piotr Słoma,

- nauczyciel bibliotekarz Mariola Ziental,

- Emilia Dobrogowska, Marlena Pawłowska, Jakub Białkowski, Mateusz Pawłowski z kl. V TI b,

- Zuzanna Jaros z kl. V TI a.

Do zobaczenia w przyszłym roku na kolejnej edycji Narodowego Czytania tym razem będzie to „Kordian” Juliusza Słowackiego.

Mariola Ziental