UCZNIOWIE Z BLICHU NA TARGACH AGRO SHOW BEDNARY 2023

26.09.2023 16:55

Młodzież klas Technikum Mechanizacji Rolnictwa i Agrotroniki, Agrobiznesu i Branżowej Szkoły I Stopnia z ZSP nr 2 CKZ im. T. Kościuszki w Łowiczu wraz z opiekunami miała możliwość zwiedzić w piątek 22. września targi rolnicze Agro Show Bednary 2023.

Uczniowie wszystkich klas TMRiA, wspierani przez koleżanki i kolegów z Agrobiznesu i szkoły branżowej, pod opieką nauczycieli: Iwony Bogusiewicz – Kuś, Katarzyny Mańkowskiej, Adama Kaczmarczyka, Grzegorza Chojnackiego, Dariusza Surmy i Włodzimierza Gratysa spędzili owocnie czas na poznawaniu najnowszej techniki z branży mechanizacji rolnictwa. Dzięki uprzejmości zaprzyjaźnionej ze szkołą firmy „BURY Maszyny Rolnicze” z Kutna, uczniowie otrzymali darmowe wejściówki. Ta wystawa, to jedno z bardziej lubianych wydarzeń rolniczych w środowisku młodzieży szkolnej kształcącej się w zawodzie technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki. Na rozległym plenerowym terenie wystawowym można było zobaczyć szeroką gamę produktów, niezbędnych do pracy na roli, najnowszy sprzęt - od prostych bron talerzowych, przez rozrzutniki obornika i przyczepy rolnicze, aż po zaawansowane specjalistyczne maszyny samojezdne, ciągniki rolnicze, roboty, drony i automaty. Ofertę wystawy dopełniali także dystrybutorzy części do maszyn rolniczych, firmy szkoleniowe i doradcze a także serwisanci sprzętu. Dominującym tematem tegorocznej wystawy były szeroko pojęte zagadnienia związane z rolnictwem precyzyjnym. Uczestnicy mogli obejrzeć pokaz pracy maszyn autonomicznych i w pełni zautomatyzowanych urządzeń z możliwością kontroli sekcji elementów roboczych i precyzyjnego prowadzenia.

Młodzież szkolna zapoznała się z bogatą ofertą nowoczesnych maszyn wielu marek i technologiami przyszłości, które już wkrótce zdominują rynek rolniczy. Oferta targów spełniła oczekiwania bardzo szerokiej grupy odbiorców. Wystawa obfitowała w duży wybór rozwiązań dla małych, średnich i wielkoobszarowych gospodarstw. Uczniowie poznali najnowsze rozwiązania techniczne oraz te, które już są stosowane przez polskich rolników.

Agro Show to 3 dni ciekawych wydarzeń, zwiedzania, interesujących spotkań i pouczających rozmów przeplatanych konkursami i dobrą zabawą uczestników. Piątek jest dniem zarezerwowanym głównie dla młodzieży szkolnej ze szkół rolniczych. Na wystawie uczniowie spotkali przedstawicieli największych marek i dilerów nowoczesnego sprzętu rolniczego. Dużą uwagę zwracały nowe modele ciągników, kombajnów, maszyn do nawożenia czy oprysku. Obejrzeli stoiska nie tylko największych i najbardziej cenionych producentów ciągników i innych maszyn rolniczych, ale też zapoznali się z ofertą specjalistów od nawożenia i środków ochrony roślin. Zainteresowani najnowszymi technologiami uczniowie obejrzeli stoiska Case, Steyr, New Holland, Deutz – Fahr, Fendt, John Deere, Zetor, Kubota i wielu, wielu innych. Każdy znalazł coś interesującego. Dużym zainteresowaniem cieszyły się rozmowy z przedstawicielami firm oferujących nawozy wapniowe i wieloskładnikowe. Spotkania te kończyły się najczęściej wymianą kontaktów i wolą nawiązania współpracy z gospodarstwem prowadzonym przez rodziców. Uczniowie rozmawiali chętnie ze specjalistami od nawożenia, środków ochrony roślin, nasiennictwa i sadzenia. Dodatkowymi atrakcjami na targach były gry na symulatorach, konkursy sprawnościowe, a także sprawdzające wiedzę na temat marek i modeli maszyn i technologii, w których chętni uczniowie wzięli udział wygrywając nagrody i upominki.

Dzięki możliwości zwiedzenia wystawy, uczniowie poznali nowe technologie – zautomatyzowane systemy sterowania, rozwiązania dotyczące nawożenia opartego na ścisłych danych, a także czujnikach analizy gleby i elementy zajmujące się rolnictwem 4.0

Pogoda bardzo dopisała i w przyjemnej, słonecznej aurze spędziliśmy cały dzień. Wszyscy uczestnicy byli bardzo zadowoleni, uzbrojeni w fachową wiedzę, nowe kontakty i całą paletę przydatnych gadżetów, wrócili usatysfakcjonowani. Uczestnictwo w wystawie poszerzyło ich wiedzę teoretyczną i praktyczną z zakresu najnowocześniejszej techniki rolniczej. Uczniowie już szykują się do kolejnych edycji wystawy i zapowiadają chęć wyjazdu w przyszłym roku.

Katarzyna Mańkowska