Nowoczesny sposób uczenia języków obcych w szkole na Blichu

28.11.2012 13:45

W celu podwyższenia jakości kształcenia języków obcych, ze środków szkolnych oraz funduszu Rady Rodziców ZSP Nr 2 RCKUiP w Łowiczu, dnia 23 listopada 2012 r. zakupiono oprogramowanie pracowni językowej MENTOR. Zostało ono zainstalowane w pracowni językowej nr 3. Ma wiele ciekawych funkcji niezbędnych w prowadzeniu zajęć dydaktycznych. Zarówno lektor- nauczyciel jak i uczeń mogą skorzystać z nowoczesnych rozwiązań technologicznych ułatwiających naukę języków obcych. Wiele z nich pozwala na indywidualizację procesu kształcenia, a także pracę w grupach. Oto niektóre z nich:

Funkcje dostępne dla słuchacza:

• indywidualna regulacja siły głosu w słuchawkach przez uczniów,
  • możliwość komunikacji uczeń – lektor,
  • możliwość korzystania z dyktafonu,
  • możliwość podłączenia komputera,
  • jednoczesny odsłuch audycji z magnetofonu i informacji płynących z sali (np. Poleceń nauczyciela),
  • jednoczesne nagrywanie słyszanej audycji oraz własnego głosu,
  • praca indywidualna:
    • odsłuch programu nauczania zadanego przez lektora,
    • odsłuch wykładu lektora,
    • konwersacja z lektorem,
    • konwersacja z innym słuchaczem lub wybraną grupą,
    • powtarzanie zwrotów po lektorze nagranym na kasecie lub CD,
    • kontrola własnej wymowy,
  • praca w parach:
    • podsłuch przez lektora wybranej pary,
    • konwersacja wybranej pary z lektorem,
    • konwersacja w parach z podkładem dźwiękowym,
  • praca w grupach:
    • odsłuch programu nauczania przez grupę,
    • odsłuch wykładu lektora przez grupę,
    • konwersacja w grupie z możliwością kontroli przez lektora,
    • konwersacja w grupie z lektorem z transmisją do wybranych słuchaczy,
    • konwersacja słuchacza z lektorem z transmisją do wybranych słuchaczy,
    • konwersacja słuchacza z grupą z transmisją lub bez,
    • konwersacja w grupie z podsłuchem przez inną grupę.

Co ciekawe, w każdym trybie możliwe jest nagrywanie wypowiedzi na magnetofon nauczyciela, a uczeń może mieć podsłuch swojego głosu. Wykładowca w dowolnej chwili może łączyć się z uczniami oraz szybko przekierowywać informacje między grupami.  Zainstalowanie nowego oprogramowania umożliwia wysyłanie informacji z dowolnego źródła (magnetofon, DVD, komputer).

Dodatkowo z pakietem programów Manager można skorzystać podczas pracy z :

• timera odmierzającego czas pracy,
  • magnetofonu cyfrowego, dwuścieżkowego z licencją na 1 stanowisko;
    • jednoczesnego odtwarzania dwóch plików dźwiękowych,
    • jednoczesnego zapisu jednego pliku dźwiękowego i odtwarzania innego pliku,
    • odtwarzania nagrania w różnym tempie - idealna funkcja do odtwarzania nagranego słowa w zwolnionym tempie,
  • zakładki służącej do zaznaczenia fragmentu audycji, która chcemy powtarzać
  • graficznego wykresu przebiegu dźwięku (oscylografu) do porównywania ścieżek np. własnego, nagranego głosu i oryginału.

Warto podkreślić funkcjonalność zainstalowanego oprogramowania, EuroPlus+ Angielski z Cambridge, które umożliwia naukę języków obcych na różnych poziomach; począwszy od początkujących do średnio zaawansowanych. Program kursu został opracowany przez zespół wybitnych specjalistów z dziedziny nauczania języków obcych i opiera się na materiale pochodzącym z renomowanych podręczników Language in Use wydawnictwa Cambridge University Press. Podczas tworzenia kursu zastosowano najbardziej zaawansowane technologie komputerowe, dzięki którym stał się on niezwykle skutecznym, inspirującym i wszechstronnie rozwijającym narzędziem poznawania języka angielskiego i niemieckiego. Kurs ten może stanowić zarówno pomoc w indywidualnej nauce, jak i w kształceniu grupowym. W programie umieszczono wiele testów diagnostycznych, po których wykonaniu program określa obszary tematyczne wymagające powtórki i dalszych ćwiczeń. System wskazuje też konkretne lekcje, które na danym poziomie zaawansowania wymagają powtórzenia. Jednocześnie wymienia te, które można pominąć, gdyż ich materiał został opanowany, o czym świadczą prawidłowe rozwiązania ćwiczeń w teście.  Użytkownik ma także możliwość nagrania swojej wymowy i porównania jej z nagraniem anglojęzycznego lektora. Program do nauki wymowy określa w procentach oraz w formie graficznej stopień zbieżności wymowy użytkownika z wzorcowym nagraniem zdań, pojedynczych wyrazów, a nawet sylab i głosek oraz wskazuje miejsca popełniania błędów. Specjalne strony oceny wymowy poświęcone są w całości jej ćwiczeniu.  Dzięki tym nowatorskim rozwiązaniom możliwe stało się poprawne i bezstresowe opanowanie trudnej fonetyki angielskiej czy niemieckiej.
Do programu dołączono obok materiałów anglojęzycznych także  płytę Deutsch für den Alltagz kursem w formacie mp3, w którym znajduje się ponad 1000 praktycznych niemieckich zwrotów i słów, 41 lekcji z dialogami z życia codziennego oraz transkrypcje nagrań do wydruku.

Wyposażenie pracowni stanowią:

- komplet stolików uczniowskich i miękkie krzesła,

- biurko nauczyciela z fotelem obrotowym,

- zestaw słuchawek z mikrofonami,

- panel sterujący funkcjami pracowni,

- nagłośnienie,

- laptop z oprogramowaniem Manager – do zarządzania pracownią,

- oprogramowanie do nauki języków obcych: EuroPlus+ Angielski z Cambridge, EuroPlus+ Business English Extra edition, EuroPlus+ Sprachkurs Deutsch znanego i uznanego producenta oprogramowania Young Digital Planet SA .

Grzegorz Słoma, Krzysztof Łukasik