Pielgrzymka do Niepokalanowa oraz zwiedzanie Żelazowej Woli

26.09.2023 17:20

W piątek, 22 września grupa uczniów z klas II TTA, IITPR oraz III TL, wraz z opiekunami, udała się z pielgrzymką do Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny w Niepokalanowie.

Bracia Franciszkanie pokazali nam wiele interesujących miejsc. Wśród nich Muzeum św. Maksymiliana, gdzie znajduje się bogaty zbiór różnych eksponatów, zdjęć i pamiątek, które pozwalają poznać historię Niepokalanowa i jego założyciela św. Maksymiliana Kolbe.

Młodzież weszła do celi w której mieszkał św. Maksymilian tuż przed aresztowaniem przez gestapo. Znajdują się tam relikwie II. stopnia, habit świętego i przedmioty codziennego użytku oraz biurko przy którym pracował.

Kolejnym punktem zwiedzania było Muzeum Strażackie. Jedyna na świecie Ochotnicza Straż Pożarna złożona z zakonników powstała w 1931 roku istnieje do dziś. Wśród eksponatów muzeum znajduje się strażacki samochód "Minerva" z 1925 r. oraz ręczne pompy z XIX w.

Dla miłośników motoryzacji ciekawostką było Muzeum Papieskie z dwoma samochodami w środku. Jeden to samochód-kaplica, w którym Jan Paweł II wziął udział w procesji eucharystycznej w Warszawie, w 1987 r. Drugi samochód, to fiat 130, którym papież był przewożony, podczas pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 r.

Młodzież obejrzała też Panoramę Tysiąclecia. Jest to szopka z ruchomych figur, wykonana z okazji 1000-lecia Chrztu Polski. Historyczne postaci, począwszy od Piastów do Ojca Świętego Jana Pawła II, przesuwające się zgodnie z chronologią wydarzeń, obrazują rolę chrześcijaństwa w rozwoju i dziejach Polski.

O godzinie 11:00 uczestniczyliśmy w Eucharystii w bazylice, po której młodzież udała się jeszcze na krótką modlitwę do Kaplicy Wieczystej Adoracji, gdzie znajduje się piękna monstrancja przedstawiająca Maryję, na której piersi umieszczona jest Najświętsza Hostia. Kaplica jest jednym z dwunastu istniejących na świecie ośrodków nieustającej modlitwy o pokój. Wśród innych wyróżnionych sanktuariów znajduje się np.: Betlejem, czy Medziugorie.

Po wszystkich miejscach oprowadzali nas Bracia Franciszkanie, którym jesteśmy wdzięczni za tak serdeczne przyjęcie.

W drodze powrotnej do Łowicza zatrzymaliśmy się jeszcze w muzeum w Żelazowej Woli, gdzie znajduje się Dom Urodzin Fryderyka Chopina w otoczeniu parku krajobrazowego.

Widok pięknego jesiennego krajobrazu, ciepła pogoda i dobiegająca z różnych zakątków muzyka Chopina dopełniły przyjemnych wrażeń.

Emilia Adamowicz
Marta Staszewska