Młodzi Mechanizatorzy i Agrobiznes z Blichu na „Dniu Kukurydzy” w Bratoszewicach.

8.10.2023 11:10

Przedstawiciele klas technikum Mechanizacji Rolnictwa i Agrotroniki oraz Agrobiznesu ze szkoły na Blichu mogli się dziś przekonać, że nauka i zajęcia szkolne mogą przybierać różnorodne i bardzo ciekawe formy.

Tego dnia uczniowie uczestniczyli w zajęciach terenowych w organizowanym przez pracowników ŁODR w Bratoszewicach „Dniu Kukurydzy”. Opiekunowie Anna Kowalska i Katarzyna Mańkowska wykorzystały zaproszenie na to wydarzenie i zamieniły je w ciekawe narzędzie służące przekazaniu i ugruntowaniu wiedzy z zakresy uprawy i ochrony kukurydzy dla przyszłych adeptów sztuki i pracy rolniczej. Organizatorzy zadbali o ciekawą formę pouczających wykładów prowadzonych przez wysokiej klasy specjalistów w osobach prof. Romana Warzechy i Pawła Beresia. Uczestnicy mogli zapoznać się także z ofertą przedstawicieli branż związanych z ochroną chemiczną upraw rolniczych, nawozów biologicznych, nowoczesnych metod uprawy gleby i innowacyjnych technologii związanych z rolnictwem ekologicznym i precyzyjnym. Dodatkowo wszyscy wystawcy chętnie udzielali porad, odpowiadali na zadawane im pytania dotyczące specyfikacji prezentowanych produktów i szczodrze obdarowywali wszystkich zainteresowanych przygotowanymi gadżetami. Organizatorzy zadbali o stronę dydaktyczną, zarówno w formie ciekawej wiedzy teoretycznej, jak również zaprezentowali ogromną ilość odmian kukurydzy, posianej na poletkach doświadczalnych ośrodka i specjalnie przygotowanych do prezentacji dla zwiedzających. Kolejną atrakcję stanowił niewielki, ale za to bardzo ciekawy park maszyn rolniczych i pokaz ich możliwości podczas pracy. Organizatorzy zadbali także o strawę dla ciała w postaci słodkiego poczęstunku z gorącą kawą i herbatą, która tego dnia, z uwagi na chłodny i dość silny wiatr na polu, była bardzo mile odebrana przez wszystkich uczestników tego wydarzenia. Na koniec wszyscy uzbrojeni w ogromną porcję wiedzy, usatysfakcjonowani ciekawą formą przeprowadzonych tego dnia zajęć szkolnych i obładowani prezentami, zostali zaproszeni na gorącą i pyszną grochówkę. Uczniowie pomimo wietrznej pogody wracali do szkoły bardzo zadowoleni. Ta forma zajęć szkolnych wyjątkowo bardzo wpisuje się w tegoroczny priorytet edukacyjny związany z zacieśnianiem więzów szkoły z przedstawicielami branż związanymi z zawodami i kierunkami kształcenia naszej szkoły. Stanowi też dodatkową wartość dodaną do promocji zawodów rolniczych szkoły na Blichu, które były, są i zawsze będą jej dumą, chlubą i wizytówką.

Katarzyna Mańkowska