III miejsce młodzieży z Blichu w konkursie historycznym

13.11.2023 22:09

Troje reprezentantów ZSP nr 2 CKZ w Łowiczu w dn. 09.11 – 12.11.2023 r. wyjechała do Białego Dunajca w powiecie tatrzańskim na finał konkursu historycznego „Podhalańskie, spiskie i orawskie drogi do niepodległości” oraz obchody 105 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości..

Kinga Koza, Adrian Tomaszkiewicz i Rober Janicki w ww. zmaganiach uplasowali się na trzecim miejscu. Jest to kolejny sukces młodzieży z Blichu w powyższym konkursie. W poprzednich latach również wracała z nagrodami za czołowe miejsca.

W czasie pobytu uczniowie uczestniczyli w wydarzeniach patriotycznych związanych ze Świętem Niepodległości: oglądali inscenizację sztuki Andrzeja Galicy „Janosik” w wykonaniu zespołu artystycznego działającego przy 5 Batalionie Strzelców Podhalańskich w Przemyślu, mieli okazję zobaczyć Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem, wraz z chórem „Canto” śpiewali pieśni patriotyczne, brali udział w mszy św. za Ojczyznę, składali kwiaty pod pomnikiem gen. Andrzeja Galicy, twórcy Strzelców Podhalańskich, wysłuchali Apelu Poległych, odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego przy asyście 21 Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa.

Młodzieży i jej opiekunowi towarzyszyli: p. Ilona Wężowska, dyrektor Wydziału Edukacji, Kontroli Zarządzania Jednostkami w Starostwie Powiatowym w Łowiczu oraz p. Waldemar Krajewski, radny powiatu łowickiego.

Piotr Sumiński