Zachowując wiarę i zwyczaje ojców – wigilia szkolna

23.12.2023 13:58

W tradycję szkół łowickich wpisało się, że przed Bożym Narodzeniem w placówkach odbywają się wigilie szkolne. W ZSP nr 2 CKZ w Łowiczu uroczystość wigilijna miała miejsce 21 grudnia 2023 r. Jej hasłem przewodnim były słowa śp. ks. bpa Józefa Zawitkowskiego: „Zachowajcie wiarę i zwyczaje ojców”.

Nie trzeba przypominać, że blichowska społeczność (wraz z członkami ZPiT „Blichowiacy” ) była bardzo bliska sercu księdza biskupa. Tegoroczny scenariusz części artystycznej oparty był na Jasełkach napisanych przez jego ekscelencję w 1997 roku dla Księżaków. W role tradycyjnej rodziny księżackiej wcielili się uczniowie – członkowie szkolnego Zespołu Pieśni i Tańca ,,Blichowiacy": Natalia Góra, Oliwia Wieteska, Weronika Miziołek, Filip Jabłoński, Bartek Baranowski, Miłosz Wiercioch, Karolina Majcher, Maria Kryszkiewicz, Filip Janicki, Roksana Sękowiak, Mateusz Tarkowski. Konferansjerami byli: Adrian Tomaszkiewicz i Oskar Borkowski.

Młodzież przedstawiła akt I Jasełek pt. ,,Wigilia”. Zmierzyła się z trudnym, pełnym folkloru i przywiązania do tradycji scenariuszem. Uczniowie podeszli do swojego zadania z wielkim szacunkiem i z pełnym zaangażowaniem. W trakcie przedstawienia pokazano wielopokoleniową tradycyjną łowicką rodzinę przy wigilijnym stole we wnętrzu księżackiej chaty. Widzowie mogli zobaczyć, jak kiedyś obchodzono Boże Narodzenie i czym powinno ono być dziś. Nie zabrakło gwary łowickiej, kolęd i pastorałek. Cały ZPiT „Blichowiacy” zaśpiewał kolędy ,,Anioł pasterzom mówił” oraz ,,Przybieżeli do Betlejem”. Akompaniowali Jan Dutkiewicz oraz Krzysztof Chojecki. Weronika Miziołek i Filip Jabłoński zaintonowali „Maleńką miłość” przy akompaniamencie Jakuba Zaczkiewicza.

Pod koniec uroczystości głos zabrali: Jerzy Zabost, dyrektor szkoły, Elżbieta Tataj i Edyta Niedzielska z Delegatury Kuratorium Oświaty w Łodzi z siedzibą w Skierniewicach, ks. Dariusz Kuźmiński, proboszcz par. pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łowiczu, Edyta Siecińska i Marcin Dzięgielewski, przedstawiciele Rady Rodziców. Przemawiający złożyli wszystkim najserdeczniejsze życzenia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia oraz nadchodzącego Nowego Roku. Pan Zabost oraz ks. Kuźmiński zwrócili uwagę na głęboką treść przedstawionego widowiska. Zebrani w sali gimnastycznej dzielili się opłatkiem oraz składali sobie życzenia bożonarodzeniowe.

Za tegoroczny opłatek odpowiadali księża uczący religii w szkole: ks. Grzegorz Krupa oraz ks. Jacek Zieliński. Dekoracją w stylu chaty łowickiej zajęli się Emilia Adamowicz, Piotr Sumiński oraz Klaudia Sędecka - Kowalska. Społeczność szkolna była pod wrażeniem występu aktorskiego blichowskich uczniów. Wśród rozmów można było usłyszeć opinie, że były to najlepiej przedstawione Jasełka ks. bp. Zawitkowskiego. Jest to zasługa Klaudii Sędeckiej - Kowalskiej, choreograf ZPiT „Blichowiacy” odpowiedzialnej za przygotowanie tegorocznej części artystycznej.

Po uroczystości zaproszeni gości, kadra pedagogiczna, pracownicy administracji i obsługi udali się na poczęstunek przygotowany przez klasy gastronomiczne pod nadzorem Olgi Kwapisz – Wojdy, Agnieszki Golan, Urszuli Surmy, Iwony Bogusiewicz – Kuś.

Za dokumentację audiowizualną odpowiadał Krzysztof Łukasik.

Piotr Sumiński