Sztuczna inteligencja w produkcji zwierzęcej

25.01.2024 8:45

Uczniowie technikum kształcącego w zawodzie technik agrobiznesu i technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki w dniu 24.01.2024r. uczestniczyli w wykładach na temat nowoczesnych rozwiązań w chowie bydła.

Prelegentami byli:

  • profesor dr hab. Marcin Gołębiewski - Katedra Hodowli Zwierząt SGGW w Warszawie, mówił na temat „Wykorzystania sztucznej inteligencji w produkcji zwierzęcej”.
  • profesor dr hab. Andrzej Łozicki - Samodzielna Pracownia Żywienia Zwierząt SGGW w Warszawie, mówił na temat „Żywienia krów mlecznych w warunkach stresu cieplnego”

Profesor Marcin Gołębiewski w bardzo ciekawy i przystępny sposób przedstawiał możliwości wykorzystania sztucznej inteligencji w precyzyjnym prowadzeniu stada, mówił o korzyściach płynących z zastosowania „kosmicznych technologii”. Inteligentne rozwiązania zaciekawiły wszystkich uczniów, wielu z nich pewnie marzy o wykorzystaniu ich w prowadzeniu własnego stada.

Profesor Andrzej Łozicki mówił jak żywić krowy mleczne by ograniczyć stres cieplny. Prelegent zwrócił uwagę na aspekty żywienia przyczyniające się do zwiększenia lub łagodzenia stresu cieplnego, który w ogromny sposób wpływa na spadek produktywności stada.

Uczniowie z dużym zainteresowaniem chłonęli wiedzę, która przedstawiona w tak ciekawej formie będzie z pewnością inspirowała ich w przyszłości.

Anna Kowalska