05 grudnia 2012 o godzinie 11:00 w ZSP nr 2 RCKUiP im. T. Kościuszki w Łowiczu odbyła się prelekcja w ramach Programu „Partnerstwo dla Transplantacji’’. Spotkanie dla uczniów klas drugich i trzecich poprowadzili: prof. hab. n . med. Michał Nowicki - Konsultant Wojewódzki w zakresie nefrologii oraz p. Jolanta Pustelnik – Dyrektor Wojewódzkiego Centrum Zdrowia Publicznego w Łodzi. Celem spotkania było uzyskanie społecznego poparcia dla idei dawstwa narządów.
Prelegenci przedstawili prezentację multimedialną pt. „Transplantacja narządów i tkanek – historia, teraźniejszość i perspektywy”. Podczas jej trwania uczniowie z Blichu wsłuchiwali się m.in. w zagadnienia dotyczące historii transplantologii. Młodzież dowiedziała się, że pierwsze udane przeszczepy odbyły się:
- w 1905 przeszczepiono rogówkę,
- w 1954 nerkę,
- w 1967 serce,
- w 2008 twarz.
Natomiast w 1984 roku w USA dokonano człowiekowi przeszczepu narządu pochodzącego od szympansa.
Oprócz historii transplantologii uczniowie blichowskiej szkoły poznali przepisy regulujące przeszczepianie narządów w Polsce, dowiedzieli się również jakie narządy i tkanki przeszczepia się obecnie w Polsce i na świecie, wysłuchali treści, które mówiły o sztucznych narządach (sztuczne serca, urządzenia wspomagające pracę serca).
Jak zauważył Adrian Rejnis z kl. III Technikum Mechanizacji Rolnictwa: „Transplantacja jest bez wątpienia najskuteczniejszą, a niekiedy także jedyną metodą leczenia ratującą życie i zdrowie pacjentów ze schyłkową niewydolnością narządów. Sprawa transplantacji jest o tyle ważna, że ciągle rośnie liczba osób, które czekają na przeszczep. Umożliwia ona powrót do zdrowia około 1000-1500 osobom w Polsce w skali roku. Niestety w dalszym ciągu liczba pobieranych i przeszczepionych organów jest niewystarczająca w stosunku do istniejących potrzeb”.
Wojciech Janus z tej samej klasy spotkanie podsumował następująco: „Z uwagi na spadek ilości dawców narządów należy przemyśleć możliwość oddania własnych organów po śmierci, a także oddania narządów, takich jak: nerka, szpik kostny jeszcze za życia, aby pomóc innym. Na prelekcji usłyszałem stanowisko Jana Pawła II, który popierał czyn, jakim jest ratowanie czyjegoś życia przez oddawanie swoich organów do przeszczepu. Jeżeli chodzi o dawców, to na świecie przeważają chrześcijanie i kraje, w których dominuje chrześcijaństwo”.
Ważnym elementem pomocy chorym czekającym na przeszczep jest też podpisanie OŚWIADCZENIA WOLI ze zgodą na pobranie organów po śmierci. Taki dokument nosi się w swoich dokumentach.
Podsumowaniem prelekcji niech będzie zdanie z ostatniego slajdu prezentacji przedstawianej przez p. Michała Nowickiego: „Każdy z nas może podarować życie innemu człowiekowi – swojemu bliskiemu albo całkowicie obcej osobie jeszcze za życia w bezpieczny dla siebie sposób”.
Na koniec dyrektor szkoły – p. Mirosław Kret wraz z przedstawicielami Samorządu Uczniowskiego: Aleksandrą Siekierą i Małgorzatą Okraską podziękowali prelegentom i wręczyli kwiaty.
Spotkanie zorganizowano we współpracy z Wojewódzkim Centrum Zdrowia Publicznego oraz Polską Unią Medycyny Transplantacyjnej.