UCZNIOWIE TECHNIKUM MECHANIZACJI ROLNICTWA i AGROTRONIKI, AGROBIZNESU i BRANŻOWEJ SZKOŁY I STOPNIA MECHANIK OPERATOR POJAZDÓW i MASZYN ROLNICZYCH NA TARGACH AGROTECH KIELCE 2024

11.03.2024 18:03

Młodzież ucząca się w ZSP nr 2 w Łowiczu miała możliwość zwiedzić w piątek 8. marca Targi Rolnicze Agrotech 2024 w Kielcach. W tym roku na to wydarzenie pojechała bardzo liczna grupa uczniów klas mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, agrobiznesu i mechanik operator pojazdów i maszyn rolniczych. Młodzież pod opieką nauczycieli: Katarzyny Mańkowskiej, Wojciecha Białeckiego, Adama Kaczmarczyka i Kamila Szkupa, spędziła owocnie czas na poznawaniu najnowszej techniki z branży mechanizacji rolnictwa.

Targi Agrotech to jedno z bardziej ciekawych wydarzeń ogólnopolskich z branży rolniczej, które od wielu lat wpisało się trwale w kalendarz wydarzeń szkoły na Blichu. Ta wystawa jest jednym z bardziej lubianych i popularnych wydarzeń wśród młodzieży szkolnej kształcącej się w zawodach rolniczych. Piątek 8. marca był dniem inauguracji Agrotech 2024, które zawsze obejmują trzy dni i trwają do niedzieli.

W halach wystawienniczych uczniowie zobaczyli szeroką gamę produktów niezbędnych do pracy w nowoczesnym gospodarstwie rolnym, mogli też zapoznać się z nowościami wśród techniki i technologii branżowej. Podczas zwiedzania można było stać się naocznym świadkiem premierowych prezentacji bogatej palety marek ciągników i maszyn rolniczych. Ofertę wystawy dopełniali także dystrybutorzy części do maszyn rolniczych, a także serwisanci sprzętu. Ciekawym doświadczeniem była możliwość spotkania na żywo ulubionych twórców internetowych. Młodzież chętnie wykorzystywała dostępność tzw. „Yutuberów”, których poczynania śledzą w internecie. Robili pamiątkowe zdjęcia i umilali sobie pobyt chwilą rozmowy ze sławnymi i podziwianymi przez siebie osobami.

W piątek uczniowie zwiedzili wszystkie hale targów kieleckich. Spotkali tam przedstawicieli największych marek i dilerów nowoczesnego sprzętu rolniczego. Dużą uwagę zwracały nowe modele ciągników, kombajnów, maszyn do nawożenia czy oprysku. Obejrzeli stoiska nie tylko największych i najbardziej cenionych producentów ciągników i innych maszyn rolniczych, ale też zapoznali się z ofertą specjalistów od nawożenia i środków ochrony roślin. Uczniowie rozmawiali również ze specjalistami od nasiennictwa i sadzenia. Dodatkowymi atrakcjami na targach były gry na symulatorach i konkursy sprawdzające wiedzę na temat marek i modeli maszyn, w których chętni uczniowie wzięli udział.

Dzięki możliwości zwiedzenia wystawy, uczniowie poznali bogatą ofertę najnowszej technologii związanej z robotami i zautomatyzowanymi systemami sterowania ukierunkowanymi na precyzyjny siew, pielęgnację i nawożenie oparte na ścisłych danych a także czujniki analizy gleby i elementy zajmujące się rolnictwem 4.0.

Wszyscy uczestnicy byli bardzo zadowoleni z wycieczki. Uzbrojeni w fachową wiedzę, nowe kontakty i całą paletę przydatnych gadżetów, wrócili usatysfakcjonowani do Łowicza. Obecność na targach poszerzyła ich wiedzę teoretyczną i praktyczną z zakresu najnowocześniejszej techniki rolniczej. Czekamy na kolejną edycję tego wydarzenia i w przyszłym roku z pewnością równie chętnie i licznie pojedziemy zobaczyć co nowego wystawcy przygotują dla zwiedzających.

Katarzyna Mańkowska