Szkolenie strzeleckie w szkole na Blichu

23.04.2024 11:07

W dniu 19 kwietnia 2024 roku w ZSP nr 2 CKZ im. Tadeusza Kościuszki w Łowiczu odbyło się szkolenie strzeleckie zorganizowane dla uczniów klas czwartych technikum. W szkoleniu brały udział trzy klasy czwarte technikum z kierunków: technik logistyk oraz technik technologii żywności.

Szkolenie przeprowadzone zostało w ramach „Programu upowszechniania strzelectwa” realizowanego przez Akademicki Związek Sportowy na zlecenie Ministerstwa Sportu i Turystyki. Celem programu jest przede wszystkim popularyzacja strzelectwa wśród młodzieży, a przez to również upowszechnianie postaw proobronnych oraz stworzenie warunków dla rozwoju talentów i zainteresowań sportowych w tym zakresie.

Osobą odpowiedzialną za zorganizowanie szkolenia na terenie szkoły była p. Marta Staszewska. W szkoleniu pomocniczo uczestniczył również p. Piotr Sumiński.

Szkolenie składało się z dwóch etapów. Pierwszym z nich były zajęcia teoretyczne, w trakcie których młodzież oglądała film instruktażowy dotyczący zasad strzelectwa.

Następnie młodzież z poszczególnych klas uczestniczyła w 2-godzinnych zajęciach praktycznych. Część praktyczną rozpoczął dyrektor szkoły p. Jerzy Zabost, natomiast szkolenie przeprowadził instruktor strzelectwa p. Grzegorz Kowalski. W części tej zostały wykorzystane mobilne strzelnice laserowe pozwalające odzwierciedlić naturalne warunki oraz repliki broni krótkiej i długiej, których wymiary i waga zbliżone były do oryginalnych.

Dzięki szkoleniu młodzież poznała techniki strzeleckie oraz została zapoznana z zasadami bezpieczeństwa posługiwania się bronią. Zarówno szkoła jak i każdy uczestnik szkolenia otrzyma stosowny certyfikat w tym zakresie oraz vademecum z informacjami dotyczącymi zasad strzelectwa, budowy i posługiwania się bronią, a także zasadami bezpieczeństwa.

Kolejne szkolenie dla pozostałych uczniów klas czwartych, którzy obecnie odbywają praktyki zawodowe, odbędzie się w maju.

Marta Staszewska
Fotorelacja: Krzysztof Łukasik