Uczniowie klasy 4 technikum mechanizacji rolnictwa i agrotroniki na konferencji w Bratoszewicach

12.05.2024 15:38

Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach jest jednym z wielu partnerów, którzy chętnie współpracują i wspierają Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr2 Centrum Kształcenia Zawodowego w Łowiczu. Uczniowie technikum klas mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, agrobiznesu oraz Branżowej szkoły I Stopnia nr 2 w Łowiczu na kierunku mechanik operator pojazdów i maszyn rolniczych chętnie uczestniczą w wielu szkoleniach organizowanych przez ŁODR. Wydarzenia te odbywają się zarówno na terenie szkoły, jak również poza nią.

Dzięki współpracy szkoły z ośrodkiem, nasi uczniowie zostali zaproszeni do wzięcia udziału w bardzo ciekawym wydarzeniu, które odbywało się w ubiegły piątek w siedzibie ośrodka - w Bratoszewicach.

W dniu 10 maja 2024 r. odbyła się tam konferencja podsumowująca I etap projektu „Innowacyjna technologia produkcji kukurydzy na ziarno”, który realizuje Grupa Operacyjna Krzemowe Ziarno. W jej skład wchodzą: Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz rolnik Marcin Chajdas.

Konferencja rozpoczęła się wystąpieniem zastępcy dyrektora ŁODR Włodzimierza Lewandowskiego, który przywitał wszystkich uczestników spotkania.

Głównym prelegentem konferencji i mówcą, który wygłosił dwa bardzo ciekawe wykłady był dr hab. inż. Arkadiusz Artyszak, prof. SGGW.

Tematem pierwszego wykładu były "Możliwości wykorzystania krzemu do nawożenia roślin rolniczych", a drugiego "Efekty stosowania nawozu doglebowego SiGS i nawozu dolistnego Barrier Si-Ca w uprawie kukurydzy na ziarno".

Następnie mgr inż. Monika Szadkowska i mgr inż. Justyna Warszawska z ŁODR przedstawiły temat "Współpracy Grup Operacyjnych EPI w ramach WPR na lata 2023-2027".

Prezentowane przez prelegentów zagadnienia spotkały się z dużym zainteresowaniem słuchaczy i wywołały wiele pytań. W konferencji uczestniczyło kilkadziesiąt osób. Wśród zaproszonych gości byli: Dyrektor Oddziału Regionalnego ARiMR w Łodzi, reprezentowany w osobie swojego zastępcy, członkowie instytutów naukowo – badawczych, nauczyciele przedmiotów zawodowych wraz z przedstawicielami uczniów z ZSP nr 2 w Łowiczu i ZSP nr 1 w Bratoszewicach oraz rolnicy.

Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 2 CKZ im. T. Kościuszki reprezentowali uczniowie klasy 4 technikum mechanizacji rolnictwa i agrotroniki razem z nauczycielką Katarzyną Mańkowską.

Katarzyna Mańkowska