XXI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

22.05.2024 8:15

W ramach trwającego ( 8-15 maja)Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek nauczyciel bibliotekarz przygotował wystawę książek dotyczących naszego najbliższego otoczenia, a więc historii Łowicza i jego okolic, ważnych osób związanych z Łowiczem, cech gwary łowickiej oraz tras , które warto wybrać – planując przejażdżkę rowerową po Ziemi Łowickiej. Wystawa cieszyła się zainteresowaniem uczniów.

W dniu 15.05.2024r. odbyły się w naszej bibliotece zajęcia tematyczne „Podążamy śladami lokalnej historii”. Wzięli w nich udział uczniowie klas I TL, II TLB, III TŻU – łącznie 21 osób. Nauczyciel bibliotekarz krótko przedstawił informacje o historii i kulturze dawnego Księstwa Łowickiego. Wspomniał też o charakterystycznej dla naszego regionu gwarze łowickiej.

Uczniowie obejrzeli fragment prezentacji multimedialnej zatytułowanej „Strój ludowy na Ziemi Łowickiej”. Występująca w tej prezentacji pani Anna Staniszewska opowiadała o zmianach wprowadzonych w łowickim kobiecym i męskim stroju ludowym, zarówno w kolorystyce jak i jego elementach oraz zdobnictwie.

W przygotowaniu zajęć okazała się pomocna publikacja pt. „ Dialekt Księstwa Łowickiego. Wersja dla każdego” pod redakcją pani Marzeny Kozaneckiej –Zwierz i pana Macieja Malangiewicza .

Agnieszka Clare