W październiku 2023 roku nasza szkoła zrealizowała kolejną już mobilność w ramach programu Erasmus+. Tym razem były to praktyki zawodowe w Grecji. Wyjazd na praktyki zawodowe odbył się w ramach projektu „Mobilność uczniów i kadry technikum szansą na podniesienie kompetencji zawodowych i kluczowych – EDYCJA 2023” o numerze 2023-1-PL01-KA121-VET-000142037. Przedsięwzięcie zrealizowane zostało w ramach programu ERASMUS+, Sektor Kształcenie Szkolenia Zawodowe, Akcja 1 Mobilność Edukacyjna.
Dzięki pozyskanemu przez szkołę dofinansowaniu uczestnictwo w projekcie było bezpłatne dla wszystkich uczestników.
Partnerem projektu było greckie Olympus Education Services – placówka edukacyjna, z wieloletnim doświadczeniem uczestnictwa w projektach międzynarodowych oraz kształceniu zawodowym.
Projekt miał na celu podniesienie kompetencji zawodowych i kluczowych uczniów oraz umożliwienie im zdobycia doświadczenia w międzynarodowym środowisku pracy. W ramach mobilności uczniowie różnych kierunków technicznych poszerzali swoją wiedzę praktyczną i teoretyczną w rzeczywistych warunkach zawodowych, rozwijając jednocześnie swoje umiejętności językowe i interpersonalne.
Mobilność w ramach realizowanego przedsięwzięcia była adresowana do uczniów i uczennic kierunków technik logistyk, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik technologii żywności, technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki oraz technik agrobiznesu uczęszczających do klas II, III, IV oraz V. Łącznie, do Grecji na praktyki wyjechało 24uczniów i 2 nauczycieli opiekunów.
Przebieg Mobilności
Technik Logistyk
Poznawali specyfikę działalności logistycznej, zrozumieli złożoność procesów magazynowych w tym składowania oraz dystrybucji towarów. Pracowali przy inwentaryzacji, biorąc udział w procesie liczenia towarów oraz kontrolując obieg dokumentów za pomocą specjalistycznych programów komputerowych. Przygotowywali własne procedury w oparciu o zdobywaną wiedzę.
Technik Żywienia i Usług Gastronomicznych oraz Technik Technologii Żywienia
Nasi uczniowie pracowali na kuchni przy przygotowywaniu posiłków - pozyskiwali i oceniali surowce, przygotowywali stanowiska pracy oraz uczestniczyli w procesie tworzenia menu - od śniadaniowego, przez lunch, aż po kolacyjne. Wszystko to z uwzględnieniem najwyższych standardów jakości oraz właściwości odżywczych produktów. Dodatkowo pracowali przy serwisie w restauracji oraz poznawali tajniki lokalnych receptur.
Technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki oraz Technik agrobiznesu
Uczniowie pracowali w gospodarstwie rolnym, gdzie poznawali ekologiczną produkcję oraz alternatywne formy upraw. Zajmowali się dokumentacją prowadzenia działalności rolniczej, zapoznawali się z aspektami ekonomicznymi jej prowadzenia, pojęciami takimi jak biznesplan, kalkulacja opłacalności oraz dopłaty do produkcji. Praktykowali również w pielęgnacji zwierząt oraz zarządzaniu gospodarstwem.
Działania Po Pracy
W czasie wolnym uczniowie nie narzekali na nudę. Spacerowali, uczestniczyli w różnych zajęciach integracyjnych, jak np. gra miejska oraz mieli czas na wypoczynek na plaży. Dodatkowo, pracowali nad opracowaniem broszury informacyjnej na temat swoich profesji, wykorzystując do tego celu narzędzie CANVA.
Program Kulturowy
Uczniowie w trakcie mobilności odkrywali także Grecję – jej historię i walory turystyczne, skupiając się na największych atrakcjach regionu Riwiery Olimpijskiej. Odwiedzili m.in. mistyczne Meteory, monumentalne klasztory umiejscowione na gigantycznych skałach, które zaparły dech w piersiach wszystkim uczestnikom. Niezwykłym punktem był rejs na malowniczą wyspę Skiathos. Krystalicznie czysta woda, białe budynki i unikalny wyspiarski styl życia sprawiły, że uczniowie poczuli się jak w innym świecie.
Mobilność w Grecji była dla naszych uczniów niezwykle produktywna, pełna nauki i nowych doświadczeń. Uczniowie otrzymali niezwykłą szansę na doświadczenie pracy w międzynarodowym środowisku, podniesienie zawodowych kompetencji, ćwiczenie języka angielskiego i otwarcie się na świat.