Narodowe Czytanie 2024

9.09.2024 17:40

W dniu 9 września 2024r. odbyło się w naszej szkole Narodowe Czytanie . Wydarzenie to ujęte zostało jako jedno z działań realizowanych w ramach „ Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025” – Priorytet 3, Kierunek interwencji 3.2.

O godzinie 12.45 uczestników zebranych w szkolnej bibliotece powitali nauczyciele bibliotekarze – pani Agnieszka Clare i pani Mariola Ziental. Następnie wicedyrektor ZSP nr 2 CKZ - pani Jolanta Dębska odczytała list oficjalny prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - pana Andrzeja Dudy, dotyczący wyboru tegorocznej lektury, czyli dzieła Juliusza Słowackiego zatytułowanego „Kordian”. Pani Agnieszka Clare przypomniała informacje dotyczące samego autora oraz zwróciła uwagę na skomplikowany i wielowątkowy charakter utworu. Wymieniła kilka podjętych przez Słowackiego wątków takich jak motyw powstania listopadowego, motyw Boga, motyw szatana, motyw wartości pracy, motyw przemiany wewnętrznej głównego bohatera oraz motyw śmierci. Na poparcie wymienionych wątków uczniowie kl. III TPr ( przygotowani pod kierunkiem nauczyciela polonisty – pani Iwony Bieleckiej) odczytali z odpowiednią intonacją wybrane fragmenty dzieła.

W związku z tą uroczystością dodatkowo powstały: gazetka ścienna, na której znalazły się informacje na temat dramatu J. Słowackiego oraz wystawa różnych wydań „Kordiana”. Specjalnie też zostały zaprojektowane zakładki do książki z logo naszej szkoły oraz wizerunkiem pisarza. Oprawy graficznej, czyli wykonania gazetki ściennej i projektu zakładek do książki podjęła się Natalia Traut z kl. V TLB.

Miło nam, że młodzież naszej szkoły wykazała się zaangażowaniem w realizację tego projektu, a samo spotkanie w ramach tegorocznego Narodowego Czytania upłynęło w podniosłej atmosferze.

Agnieszka Clare