DZIECIĘ NAM SIĘ NARODZIŁO – WIGILIA NA BLICHU

23.12.2012 11:33

Dnia Pańskiego 21 grudnia 2012 r. w ZSP nr 2 RCKUiP im. Tadeusza Kościuszki w Łowiczu miała miejsce przedświąteczna uroczystość – Wigilia szkolna wraz z jasełkami, które w tym roku przygotowała p. Emilia Adamowicz.

Na tegorocznej Wigilii z przyczyn zdrowotnych zabrakło wielkiego przyjaciela szkoły blichowskiej J.E. Ks. Bp. Józefa Zawitkowskiego. W jego zastępstwie w progach szkoły zawitał ks. Wiesław Skonieczny – dziekan dekanatu Łowicz - Katedra oraz proboszcz parafii katedralnej w Łowiczu. Oprócz niego obecna była również przewodnicząca rady Rodziców p. Marianna Krysztofiak.

W tegoroczną atmosferę świąt całą społeczność naszej szkoły wprowadził Zespół Pieśni i Tańca „Blichowiacy”, który zaśpiewał kolędę „Wśród nocnej ciszy”.

Na początku uroczystości wszystkich przybyłych przywitał dyrektor szkoły – p. Mirosław Kret. Złożył zebranym świąteczne życzenia, podziękował za miniony rok oraz zachęcił do oglądania części artystycznej. Po jego słowie rozpoczęło się przedstawienie jasełkowe. Młodzież w sposób humorystyczny, wręcz satyryczny przedstawiła motyw przeżywania i przygotowania się do Świąt Bożego Narodzenia. Zebrana publiczność na przekazywaną treść reagowała z uśmiechem. Niektóre bowiem scenki grane przez aktorów były śmieszne, ale dające do myślenia. Po tej części ks. Wiesław Skonieczny pobłogosławił opłatki oraz złożył młodzieży, nauczycielom, pracownikom szkoły i dyrekcji życzenia.

„Blichowiacy” przygotowali kilka kolęd, pastorałek oraz piosenek, które śpiewali chórem, solo lub w duetach. Na uwagę zasługują wykonania następujących uczniów: Natalii Stań, która śpiewała kolędę „Lulajże Jezuniu”, Michaliny Sitkiewicz, która zaintonowała kolędę „Gdy Śliczna Panna”, Ksawerego Sitkiewicza, który zaśpiewał pastorałkę „Oj Maluśki, Maluśki”. Mateusz Zimny, Mateusz Janiszewski, Adrian Modrzejewski, p. Piotr Sumiński, Witold Zakościelny, Michalina Kosiorek oraz wspomniane wcześniej uczennice wykonali piosenkę „Uciekali”. Ciekawą aranżację kolędy „Pójdźmy wszyscy do stajenki” zaprezentowali: Adrian Modrzejewski, Mateusz Janiszewski, Witold Zakościelny i p. Piotr Sumiński.

W czasie, kiedy młodzież wraz z p. Sumińskim śpiewała, wszyscy zgromadzeni na tegorocznej Wigilii szkolnej zaczęli łamać się opłatkiem i składać sobie świąteczne życzenia.

Po części oficjalnej nauczyciele udali się na poczęstunek, który wraz z młodzieżą przygotowały nauczycielki przedmiotów gastronomicznych: p. Edyta Kłak, p. Agnieszka Golan, p. Olga Kwapisz – Wojda, p. Anna Kosmowska i p. Anna Kowalska, p. Iwona Bogusiewicz – Kuś.

Część muzyczną przygotowali: p. Daniel Bogusz i p. Piotr Sumiński, scenografię wykonali uczniowie wraz z p. Emilią Adamowicz i p. Magdaleną Piechowską – Malińską. Przepiękny bożonarodzeniowy obraz z motywem szkoły blichowskiej namalowali: Adrian Rejnis, Adrian Pietrzak. Życzenia od Samorządu Uczniowskiego przekazała Aleksandra Siekiera.

Obsada aktorska jasełek była następująca:

Narratorzy:                             Ola Dalecka (kl. III Log)  i Sandra Miłowska (kl.II TA)

Diabeł Lucyfer:                      Ola Stelmaszczyk (kl.III Log)

Diabeł Boruta I:                     Ada Bolimowska (kl. II Log)

Diabeł Boruta II:                    Piotr Janeczek (kl. II Tin)

Diabełek:                              Sebastian Konarski (kl. II Tin)

Archanioł Rafał I:                  Daniel Bakalarski (kl. III Tin)

Archanioł  Michał I:               Paweł Sobczyński (III Tin)

Archanioł Gabriel I:               Piotrek Pawiński (kl. III Tin)

Archanioł Rafał II:                 Łukasz Galiński (kl. IV TAW)

Archanioł Michał II :             Radek Karasiewicz (kl. II Log)

Archanioł Gabriel II:              Grzesiek Stępień (kl. II Log)