Tydzień Zakazanych Książek

30.09.2024 11:19

W tym roku obchody Tygodnia Zakazanych Książek trwały od 22 września do 28 września. Specjalnie na tę okazję została przygotowana w naszej bibliotece wystawa z listą zakazanych książek i zaprezentowanych zostało kilka woluminów z tej listy. Powstała też gazetka ścienna, na której znalazły się informacje dotyczące tego święta.

Wystawa cieszyła się zainteresowaniem uczniów naszej szkoły. Niektórzy z nich nie mieli pojęcia, że istnieje taka lista, zdziwieni byli także faktem, że niektóre z zakazanych książek są w kanonie lektur, które teraz omawiają.

Historia tego święta sięga lat 80’ ubiegłego wieku. W 1982 roku amerykańska aktywistka i bibliotekarka – Judith Krug – zwróciła uwagę na liczbę zakazanych w tamtym roku książek i wyszła z inicjatywą stworzenia święta, które unaoczni problem cenzury literackiej w szkołach, bibliotekach i księgarniach. Po kilku tygodniach Komitet Wolności Intelektualnej Amerykańskiego Stowarzyszenia Bibliotek zatwierdził Tydzień Zakazanych Książek.

Dziś to święto obchodzone jest na całym świecie pod patronatem Amnesty International. Wydarzenie zwraca uwagę na przestrzeganie wolności słowa i czytelnictwa.

Agnieszka Clare