Wycieczka do Niepokalanowa i Żelazowej Woli

8.10.2024 12:56

8 października uczniowie z klasy 4TŻU i 3TŻU odbyli wycieczkę do Niepokalanowa i Żelazowej Woli.

W Niepokalanowie znajduje się klasztor założony przez św. Maksymiliana Marię Kolbego w 1927 roku. Przed wybuchem II wojny światowej był to największy klasztor na świecie pod względem ilości braci zakonnych, których było ponad 700. Brat Przewodnik oprowadził młodzież po Muzeum Św. Maksymiliana i zapoznał z historią jego życia, męczeńskiej śmierci oraz samego Niepokalanowa. Uczniowie w nagrodę za wzorowe zachowanie, zostali zaprowadzeni do wyjątkowego miejsca, gdzie wchodzą tylko nieliczni, jest to osobista cela św. Maksymiliana z przedmiotami codziennego użytku, wśród nich habit świętego, który stanowi relikwię II. stopnia. Później uczniowie obejrzeli Panoramę Tysiąclecia, wykonaną przez Franciszkanów z okazji 1000-lecia Chrztu Polski, była to dla nich nietypowa lekcja historii naszego kraju. O godz. 11: 00 uczestniczyliśmy we Mszy Św. w Bazylice.

W Żelazowej Woli uczniowie zwiedzali Muzeum – Dom Urodzin Fryderyka Chopina oraz podziwiali architekturę parkową w promieniach październikowego słońca. Tym razem pogoda nam sprzyjała.

Tekst: Emilia Adamowicz
Fotografie: Agnieszka Clare